olejki eteryczne

Olejek eukaliptusowy pozyskiwany jest z liści eukaliptusa – wiecznie zielonego drzewa, którego ojczyzną jest Australia. Sięganie po ten miło pachnący olejek eteryczny przynosi szereg pożytków. Charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym. Przydaje się w leczeniu wielu chorób i problemów zdrowotnych, takich jak kłopoty z oddychaniem. Oto 5 wskazówek, jak z niego korzystać. W jakich przypadkach bywa pomocny?

Użyteczność olejku eukaliptusowego w aromaterapii jest powszechnie znana – podobnie jak inne naturalne olejki eteryczne, zawiera wiele cennych substancji, których rozpylanie przynosi korzyści zdrowotne. Warto wspomnieć o innych możliwych zastosowaniach tego produktu.

  1. Łagodzenie bólu związanego z zapaleniem stawów

Eukaliptus jest kluczowym składnikiem niektórych leków przeciwbólowych stosowanych miejscowo. Są to środki przeciwbólowe, które nakłada się bezpośrednio na skórę, takie jak spraye, kremy lub oliwki. Zwykle nie jest głównym składnikiem tych preparatów, ale wspomaga ich działanie poprzez wywoływanie zimnego lub ciepłego uczucia, które pozwala zapomnieć o bólu.

  1. Remedium na przeziębienie

Badania wykazały, że olejek ten zwalcza infekcje dróg oddechowych poprzez zabijanie bakterii, wirusów i grzybów. Dlatego właśnie można go znaleźć w soli fizjologicznej do płukania nosa. Powoduje on również, że maleńkie, podobne do włosków nitki w płucach (zwane rzęskami), które usuwają śluz i zanieczyszczenia z dróg oddechowych, poruszają się szybciej. W ten sposób organizm szybciej radzi sobie z pokonaniem infekcji.

  1. Usuwanie opryszczki

Olejek eukaliptusowy stosowany jest jako środek obronny przeciwko HSV-1, czyli opryszczce jamy ustnej. Zawarta w nim substancja chemiczna – cyneol, zwany również eukaliptolem – dezaktywuje cząsteczki wirusa i może blokować ich wnikanie do komórek.

  1. Odświeżanie jamy ustnej i zębów

Olejek eukaliptusowy stanowi składnik wielu ziołowych past do zębów, jak również gum do żucia. Pasty zawierające go wspierają walkę z zapaleniem dziąseł i kamieniem nazębnym. Równie wskazane jest żucie gum z olejkiem eukaliptusowym.

  1. Odstraszanie gryzoni

Roztwór olejku eukaliptusowego jest skutecznym repelentem. Bardziej przyjazny dla środowiska niż ostre środki chemiczne, w odpowiednim stężeniu jest również bezpieczny dla człowieka.

To niejedyne sposoby wykorzystania cennej esencji z eukaliptusa – jest ich o wiele więcej! Należy przy tym pamiętać, że olejek eukaliptusowy, podobnie jak inne olejki eteryczne, wymaga rozcieńczenia – w stężeniu 1:1 może być wręcz szkodliwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here