Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Czarna, zielona, czerwona, biała. Aromatyzowana, z cytryną, nektarem malinowym, mlekiem. Słodka czy gorzka. Herbatka jest od wieków jednym z popularnych ciepłych napojów. Czerwona odmiana herbaty nie jest najchętniej wybierana. Dlaczego? Mało kto wie o doskonałych właściwościach odchudzających czerwonej herbatki… Czerwona herbata na odchudzanie tzw. herbata pu erh, pomaga szybko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, i prócz tego działa pozytywnie na różne mechanizmy przebiegające w naszym organizmie.

Pu-erh, oolong, puszong – gatunki czerwonej herbaty
Teraz dostępne typy czerwonej herbaty to pu-erh, oolong, puszong. W PRL-u ogólnie dostępna była czerwona herbata oolong, jaka określana była spolszczoną nazwą ulung. Lepsza w smaku jest jednakże herbata pu-erh. Mało kto wówczas wiedział, iż ów często spożywany trunek to sposób na pozbycie się wielu chorób. Najdoskonalsza czerwona herbata wytwarzana jest zwłaszcza w południowo-wschodnich Chinach oraz na Tajwanie. Wszelkie odmiany herbaty czerwonej to herbatki półfermentowane. W jednych odmianach mechanizm fermentacji jest niezwykle krótki, pozostałe muszą dojrzewać po ukończeniu tego mechanizmu.

Czerwona herbata a odchudzanie
Czerwona herbata pu erh pobudza przemianę materii, w szczególności zaś wspomaga metabolizm tłuszczów. To niezwykle istotne dla osób, jakie nie mogą sobie odmówić dużych oraz tłustych posiłków. Pijąc czerwoną herbatę pu erh bezpośrednio po takim jedzeniu, sprawimy, iż tłuszcze wchłaniane są w zdecydowanie mniej uciążliwej formie, i większa ich ilość jest szybko wytwarzana w energię. W taki sposób działają polifenole oraz enzymy. Regulacja produkcji żółci przez trzustkę i wspieranie pracy żołądka powoduje, iż mechanizm wypalania tłuszczów jest błyskawiczny oraz sprawny. Ponadto służy mu teina – herbaciana odmiana kofeiny. W kuracji odchudzającej należy wypijać od 4 do 6 filiżanek czerwonej herbaty dziennie, zazwyczaj ok. pół godziny po posiłku czy przekąsce. Zwłaszcza pomocne w diecie jest picie herbaty liściastej. Pijąc czerwoną herbatę pu erh na czczo możemy sobie jednak zaszkodzić. Herbata czerwona na czczo jest niezdrowa, gdyż wypłukuje z organizmu magnez. Zanotowano, iż czerwona herbata pu erh pomaga schudnąć szczególnie osobom między 35. a 55. rokiem życia, jakie przybrały na wadze, gdyż źle się odżywiały. Należy pamiętać, iż żeby zauważyć rezultaty czerwonej herbaty należy wypijać ok. 3 do 6 filiżanek herbaty w przeciągu dnia. Jednakże utrata wagi to nie jedyny rezultat czerwonej herbaty. Dzięki czerwonej herbacie zapobiegniemy rozwojowi próchnicy, unormujemy ciśnienie krwi oraz polepszymy pamięć.

Czerwona herbata – dieta
Jednakże samo picie czerwonej herbaty nie jest dobrą kuracją odchudzającą. Bardziej przypomina herbacianą głodówkę oraz powolny mechanizm wyniszczania organizmu. Więc czerwoną herbatką można tylko uzupełnić pozostałe elementy diety. Żeby poznać odchudzające właściwości czerwonej herbaty, należy zmniejszyć ilość spożywanych posiłków (najlepiej jeść częściej, chociażby 5 razy dziennie, lecz mniejsze porcje) oraz postawić na ich jakość. Istotna jest także aktywność ruchowa. Gdy te reguły efektywnej oraz odpowiedniej diety będą zachowane, pijąc czerwoną herbatę z pewnością wspomożemy odchudzanie. Parzenie czerwonej herbaty wymaga odrobiny wiedzy. Zaparzanie herbaty czerwonej różni się np. od parzenia herbaty czarnej. Temperatura dobra do parzenia czerwonej herbaty to 90-96 stopni. Nie należy jednakże trzymać suszu za długo w wodzie. Należałoby jednakże zaobserwować, iż czerwoną herbatę można parzyć więcej aniżeli raz. Czerwona herbata ze względu na cenne właściwości zasługuje na honorowe miejsce w naszym codziennym jadłospisie. Nie możemy jednakże przeceniać możliwości odchudzających czerwonej herbaty. Efektywne odchudzanie zawsze wymaga od nas ciężkiej pracy oraz zaangażowania.

Czy drugie parzenie pu-erha trzeba zrobić natychmiast po pierwszym?
Jak długo mogą leżeć liście po pierwszym parzeniu?
Nie, nie trzeba robić drugiego parzenia natychmiast po pierwszym, lecz najlepiej wykonać to w niewielkim odstępie czasu. Niby można nawet kolejnego dnia można robić drugie parzenie, lecz wówczas należy pamiętać, aby dobrze odsączyć liście z wody (a raczej naparu), aby nic nie zaczęło nam pleśnieć.

Jaki pu-erh jest najlepszy?
Czym się kierować przy wyborze pu-erha?
Najistotniejsze, aby pachniał ziemią, a nie pleśnią. Liście czerwonej herbaty powinny być zróżnicowane pod względem odcienia (część ciemniejszych, część jaśniejszych). Polecany jest sypany pu-erh, którego można zakupić w herbaciarniach (jest znacznie lepszy aniżeli ten sklepowy, jaki właściwie nadaje się do jednego parzenia) czy Pu-Erh Mini Tuo Cha, jaki także jest dostępny na polskim rynku. Warto spróbować także popularnego pu-erha z apteki, być może jest dobry w działaniu, w smaku natomiast – dla wielu osób może być nie do zniesienia.

Spożywanie 5–6 filiżanek czerwonej herbaty wspomoże mechanizm odchudzania, usprawni usuwanie trucizn oraz niepotrzebnych produktów przemiany materii z organizmu. Mechanizmy odpowiedzialne za spalanie tłuszczu będą intensywne, i rezultaty odchudzania będą widoczne szybciej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here