Czy herbata wspomaga odchudzanie ?

Herbata stanowi napar, który pochodzi z liści lub pąków niektórych roślin. Rośliny te choć są do siebie podobne, to jednak tworzą zupełnie odrębne odmiany. Potocznie herbatami nazywamy także napary powstałe z zaparzenia różnych ziół, jak na przykład mięty, lipy, dzikiej róży, malin, rumianku, bzu czarnego i jeszcze innych znanych ziół.
Picie herbaty posiada długą tradycję. I obecnie prawie we wszystkich krajach na świecie spożywana jest herbata. W naszym kraju także bardzo często popijamy ten napój. A zwłaszcza podczas spożywania posiłków. Ale nie tylko, bo lubimy pić herbatkę podczas podwieczorku. Albo w czasie czytania książki lub siedzenia przed komputerem. Herbatką lub kawą przyjmujemy naszych gości proponując jednocześnie do niej coś słodkiego. Herbatki pijemy także w celu zrzucenia wagi ciała, bo liczne z nich przyspieszają proces odchudzania. I na dodatek zielona i czerwona herbata jest bardzo dobrym reduktorem tłuszczu. Jeżeli lubimy pić ten napój, to taka herbata wspomagająca odchudzanie jest w sam raz dla nas. Bo połączymy przyjemne z pożytecznym. Będziemy raczyć się jej smakiem i jednocześnie chudnąć. Takie dwa w jednym, to dla nas szczęśliwy i prawdziwy zbieg okoliczności.
Herbata uprawiana jest głównie w Azji. Początki herbaty sięgają zamierzchłych czasów, gdyż około trzech tysięcy lat przed naszą erą. Pierwszym narodem, który poznał herbatę były Chiny. A potem uprawę i zwyczaj picia herbaty przejęły inne kraje Azji. Lecz działo się to dużo później, bo około tysięcznego roku naszej ery. Wówczas to Japonia poznała, jak wyglądają nasiona krzewu herbacianego przywiezione do Japonii z Chin. Japończycy zachwycili się tym napojem do tego stopnia, że z czasem w Japonii powstał nawet specjalny rytuał parzenia i picia herbaty.
Do Europy herbata trafiła w siedemnastym wieku dzięki Holendrom. Do Polski również dotarła w siedemnastym wieku. Przywieziona została z Francji. Pierwsze wspomnienie o herbacie na ziemiach polskich pochodzi z czasów króla Jana II Kazimierza. Najpierw stosowano ją jako roślinę leczniczą. A zwyczaj picia herbaty w Polsce na dobre zagościł dopiero w pod koniec osiemnastego wieku. Lecz nie każdy mógł wówczas raczyć się tym napojem, bo herbata była droga. Na picie jej mogli pozwolić sobie tylko ludzie zamożni.
Herbata rośnie w klimacie ciepłym, gdzie następują regularne opady. Zapach i smak każdej herbaty zależny jest od warunków, w jakich rośnie, jak i od sposobu jej obróbki. Największe plony dają sześcioletnie lub siedmioletnie krzewy herbaty. W niektórych krajach, jak na przykład w Indonezji i w Indiach herbatę zbiera się nawet piętnaście razy do roku. A z kolei w Japonii i w Chinach najczęściej od trzech do pięciu razy w roku. Owoce z krzewów herbacianych najczęściej zbiera się ręcznie. Zrywane są tylko pączki, oraz listki.
Zielona herbata powstaje dzięki liściom, które nie są poddawane fermentacji. Po zerwaniu listki poddawane są tylko suszeniu. Dzięki wysuszeniu mają szansę zachować cenne składniki. Składniki te sprawiają, że herbata ta uznawana jest jako napój wspomagający odchudzanie. Jest też wspaniałym środkiem leczniczym, gdyż zmniejsza ryzyko powstania niektórych nowotworów, stymuluje krążenie, znacznie poprawia sprawność umysłową, wpływa dodatnio na wygląd skóry, wzmacnia zęby i kości. I zwiększa ogólnie odporność naszego organizmu. Lecz z piciem zielonej i czerwonej herbaty także nie należy przesadzać, bo można nabawić się innych chorób, jak na przykład anemii. Zbyt duża ilość zielonej i czerwonej herbaty może powodować też dolegliwości żołądkowe i gastryczne. Jak we wszystkim najlepszy jest złoty środek. Kobiety będące w ciąży także nie powinny nadużywać zielonej i czerwonej herbaty. Ani też innych mocnych herbat.
Z pośród wszystkich herbat, to właśnie zielona herbata ma najwięcej odmian. Wszystkie odmiany różnię się od siebie smakiem, zapachem i wyglądem.
Zielona herbata jest najpopularniejszą z herbat. Ale mamy także inne rodzaje herbat, jak herbata czerwona, herbata czarna, herbata biała, herbata aromatyzowana, a nawet herbata niebieska. I właściwie w większym lub w mniejszym stopniu każda z nich to herbata wspomagająca odchudzanie. Jedna działa szybciej i mocniej, a druga wolniej i słabiej. Lecz każda w jakimś stopniu przyspiesza metabolizm, czyli jest sprzymierzeńcem w walce z nadwagą lub otyłością.
Lecz czerwona herbata jest bardzo dobra w przypadku kuracji odchudzającej, bo wspomaga odchudzanie. Ten pogromca tłuszczu zmniejsza odkładanie się tłuszczu trzewnego. I bez konkretnych zmian w diecie wpływa na zmniejszenie wagi ciała. Czerwona herbata wpływa dodatnio na zmniejszenie otyłości brzusznej, jak i ogólnie na spadek wagi ciała. A otyłość brzuszna jest problemem wielu osób. Jednak zawsze trzeba zachować umiar i nie można liczyć tylko na to, że picie herbaty załatwi wszystko. I sprawi, że będziemy od razu szczupli.
Nie każda herbata też nam pasuje i nie każda musi nam jednakowo smakować. Lecz zawsze mamy wybór, bo wśród ofert sklepowych nie brakuje tego asortymentu. Półki sklepowe są tak zasłane przeróżnymi rodzajami herbat, że konsument jest zdezorientowany i aż czasem nie wie, jaką herbatę wybrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here