Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?

Większość alkoholików nie chce się leczyć i stara się zrobić wszystko, by uniknąć zgłoszenia się do ośrodka terapii uzależnień. Z kolei ich bliskim bardzo zależy na tym, by życie rodzinne wreszcie uległo reorganizacji i wróciło do normy. Martwią się o nałogowców, mają dość lęku, stresu i braku poczucia bezpieczeństwa, odczuwają wstyd, a często również z powodu nałogu tracą pieniądze, są wytykani palcami przez otoczenie, a nawet padają ofiarami przemocy. Co zrobić, gdy nasz znajomy alkoholik nie chce się leczyć?

Dlaczego osoby uzależnione nie chcą szukać pomocy?

Ludzie zdrowi często nie są w stanie zrozumieć, dlaczego alkoholikom nie zależy na zmianie swojego życia. Z ich perspektywy problem jest ewidentny: prowadzi do pogorszenia zdrowia, niszczy relacje społeczne, powoduje długi i problemy w pracy, a w niektórych przypadkach również konflikty z prawem. Tymczasem alkoholicy zwykle w ogóle nie zdają sobie sprawy ze swojej choroby. Latami wmawiają sobie, że całkowicie kontrolują swoje picie i nie doświadczają z jego powodów żadnych negatywnych konsekwencji. Za takie „magiczne” myślenie odpowiada jeden z podstawowych objawów tego zaburzenia, czyli mechanizm iluzji i zaprzeczania. Oprócz tego potencjalni pacjenci często wierzą w szkodliwe stereotypy na temat leczenia odwykowego i boją się stygmatyzacji związanej z przyjęciem tożsamości alkoholików. Z ich punktu widzenia picie jest sposobem na zagłuszenie negatywnych emocji oraz rozwiązaniem wielu problemów (np. nieśmiałości i braku niepewności w kontaktach towarzyskich) – nic dziwnego, że nie są chętni do wyeliminowania alkoholu ze swojego życia.

Współuzależnienie – gdy bliscy szkodzą, zamiast pomagać

Niestety zatroskani członkowie rodziny alkoholika często podtrzymują jego chorobę, zamiast zmotywować go do poszukiwania pomocy. Współuzależnienie to problem, który najczęściej dotyczy partnerów nałogowców, czyli osoby, które teoretycznie mogłyby zakończyć relację z nimi (takiej możliwości nie mają natomiast dzieci oraz rodzice alkoholików). Bliscy starają się chronić alkoholika, spłacając jego długi, tłumacząc jego dziwne zachowania przed innymi oraz wyręczając go w obowiązkach. Takie postępowanie sprawia jedynie, że chory nie ma żadnej motywacji do podjęcia leczenia. Aby mu pomóc, trzeba pozwolić mu na doświadczenie skutków swojego picia na własnej skórze. Tylko w ten sposób będzie miał szansę dostrzec, jak poważny i destrukcyjny jest jego problem.

Jak przygotować się do rozmowy z alkoholikiem?

Rozmawiając z nałogowcem, należy opanować emocje i wypowiadać się spokojnym, rzeczowym tonem. Nie można generalizować, wywoływać awantur ani mścić się za krzywdy doznane z powodu  alkoholu. Należy natomiast mówić o obiektywnych faktach, najlepiej tych, które znamy z pierwszej ręki. Zamiast mówić: „Jesteś beznadziejnym ojcem”, lepiej powołać się na przykłady konkretnych sytuacji, np. „Tydzień temu poszedłeś pić z kolegami i zapomniałeś odebrać dziecko z przedszkola” lub „Wczoraj nasza córka zaczęła płakać ze strachu, bo byłaś pijana i zachowywałaś się bardzo głośno”. Jeśli rozmowy w cztery oczy nic nie dają, można spróbować zorganizować tzw. interwencję kryzysową. Jest to spotkanie, w którym bierze udział kilka osób z najbliższego otoczenia alkoholika. Być może ich rzeczowe argumenty dadzą mu do myślenia i skłonią do wyciągnięcia ręki po pomoc.

Zobacz też: http://odciski.com.pl/jak-osoba-uzalezniona-moze-radzic-sobie-z-glodem/

Leczenie przymusowe

W niektórych przypadkach można również sięgnąć po ostateczną metodę, jaką jest skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe. Terapia alkoholizmu jest najskuteczniejsza wtedy, gdy pacjent wykazuje się silną, wewnętrzną motywacją, jednak nie zawsze można liczyć na jej pojawienie się. Przesłankami do wydania takiej decyzji przez sąd może być demoralizowanie nieletnich, powodowanie rozkładu życia rodzinnego, uchylanie się od pracy oraz zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Członkowie rodziny nie mogą złożyć wniosku samodzielnie – takie uprawnienia ma tylko gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. Aby ułatwić jej zadanie, warto dostarczyć dowody, takie jak dokumentacja medyczna, wyroki za łamanie prawa lub notatki z interwencji policji.

https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here