Jak (skutecznie!) zacząć zdrowe odżywianie

Zdrowa żywność jest tematem, który już od wielu lat jest poruszany nie tylko w środowisku lekarskim i akademickim, ale też na zróżnicowanych tematycznie forach, blogach i grupach dyskusyjnych w mediach społecznościowych. Fakt ten wcale nie dziwi. To właśnie starannie zbilansowana dieta jest jednym z imperatywnych warunków zdrowego życia.

Motywacja jako istotny aspekt metamorfozy w jadłospisie

Zanim podejmiemy się niezwykle wymagającego zadania, jakim bez żadnego cienia wątpliwości jest ułożenie pożywnego menu, którego bazą będą głównie produkty naturalne, warto przyjrzeć się bliżej naszej motywacji. Oczywiście powinna ona mieć charakter wewnętrzny – czyli wypływać wprost z naszych osobistych przekonań i idei, z którymi się identyfikujemy. Decyzje o prozdrowotnych modyfikacjach w naszym jadłospisie powinny wynikać przede wszystkim z głębokiego szacunku i miłości do własnego ciała. Warto dodatkowo podkreślić fakt, że chodzi tutaj o ciało w ujęciu holistycznym, a nie jedynie o zewnętrzne atrybuty zdrowia.

Stopniowy charakter zmian w menu

Zdrowe odżywianie jest swego rodzaju procesem. Oznacza to, że zmiany w naszym jadłospisie powinny zachodzić powoli. Produkty naturalne powinniśmy wkomponowywać w naszą dietę stopniowo, tak aby nasz organizm zdążył się do nich przyzwyczaić. Przykładem może być tutaj na przykład zastąpienie tłustej śmietany. Jeśli dla kogoś wspomniany wyrób stanowił integralną część pożywnego śniadania, wtedy bardzo trudno mu będzie znieść drastyczną zmianę. Dobrym pomysłem jest w tym wypadku zastąpienie tego artykułu równowartościowym jogurtem greckim, a dopiero w późniejszym czasie wykorzystanie jako substytutu najlżejszego jogurtu naturalnego.

Zdrowa żywność w menu – ewolucja rozłożona w czasie

Wdrażanie nowego zdrowszego jadłospisu powinniśmy rozłożyć równomiernie w czasie. Propozycją zmian może być na przykład wkomponowanie w menu dwóch całych warzyw dziennie, całkowita rezygnacja z napojów gazowanych na rzecz herbaty zielonej lub ziołowych naparów oraz eksperymentowanie ze zdrowymi produktami, do których wcześniej nie przywiązywaliśmy uwagi. Inspiracjami mogą być tutaj, chociażby pestki dyni, nasiona Chia oraz soczewica, które zamówić można za pośrednictwem strony internetowej https://slodkie-zdrowie.pl/pl.

Rezygnacja ze słodyczy – dotkliwa asceza czy ekscytujące wyzwanie?

Aby nasze ciało i duch pozostały zdrowe, powinniśmy wyeliminować z jadłospisu wszelkiego rodzaju słodycze. Aby wspomniana modyfikacja nie była zbyt bolesna, warto zdecydować się na artykuły należące do kategorii Superfoods. Popularny krem czekoladowy można zastąpić na przykład masłem orzechowym, natomiast inne smakołyki – orzechami nerkowca lub migdałami kalifornijskimi. Przytoczone artykuły dystrybuuje na przykład sklep internetowy Słodkie Zdrowie. Jeśli eliminacja słodyczy przychodzi nam z dużym trudem, wtedy problem ten może mieć podłoże mentalne i wynikać na przykład z uzależnienia. W takim wypadku wskazana jest indywidualna konsultacja z doświadczonym i kompetentnym psychodietetykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here