USG Warszawa

Wady wrodzone diagnozuje się nawet u 5% noworodków. To przede wszystkim te, które udaje się wykryć jeszcze na etapie płodu, nawet w 12 tygodniu ciąży. To zresztą właśnie wtedy lekarz prowadzący ciążę może poinformować przyszłą mamę o pewnych zaburzeniach. Około 12 tygodnia ciąży przeprowadzane jest jedno z trzech najważniejszych badań ultrasonograficznych. To dobry czas, by przy wykorzystaniu sprzętu nowoczesnej technologii móc wykluczyć albo rozpoznać różnego rodzaju zaburzenia w rozwoju płodu, które mogą mieć ogromne znaczenie dla późniejszego życia i funkcjonowania dziecka.

Rodzaje wad rozwojowych

Medycy podkreślają, że w ogromnej liczbie przypadków, wady rozwojowe płodu są na tyle duże, że dochodzi do poronień. W innych przypadkach możliwe jest legalne usunięcie ciąży, jeśli lekarz stwierdzi, że wady są na tyle poważne, że nie ma szans na donoszenie ciąży, urodzenie zdrowego dziecka albo życie dziecka w pełnej sprawności. To oczywiście do matki należy podjęcie ostatecznej decyzji o kontynuacji ciąży albo jej przerwania. Zawsze są to momenty niezwykle trudne, wręcz traumatyczne.

Można mówić o wadach rozwojowych, które nie są genetyczne i tak naprawdę specjaliści nadal nie potrafią znaleźć jednego źródła ich pochodzenia. Coraz częściej mówi się o przyczynach środowiskowych, rzadziej o zaburzeniach funkcjonowania organizmu matki. Do najczęściej rozpoznawanych wad rozwojowych płodu zalicza się wady układu nerwowego, wady serca, wady układu moczowego czy wady kształtowania się kręgosłupa, w tym rozszczep kręgosłupa.

Diagnostyka i leczenie wad rozwojowych płodu

Jak już wspomnieliśmy, pierwszym elementem podstawowej diagnostyki ewentualnych wad rozwojowych płodu, staje się usg. Warszawa czy inne miasta w naszym kraju udostępniają ciężarnym profesjonalne urządzenia, dzięki którym bezpłatnie można takie badania wykonać trzy razy w czasie trwania ciąży.

Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne, może być powtarzane wielokrotnie, nie boli, nie oddziałuje w negatywny sposób na stan płodu. Jest za to metodą, dzięki której możliwe jest rozpoznanie negatywnych zmian już na początku rozwoju płodu. To z kolei pozwala na wdrożenie natychmiastowych działań celem ratowania życia oraz zdrowia malucha. Aby przyszła mama mogła spokojnie donosić ciążę i nie martwić się stanem dziecka, zawsze może również wykonać dodatkowe, bardziej szczegółowe usg jamy brzusznej. Warszawa oferuje szeroki wybór klinik, w których takowe można realizować na życzenie ciężarnej i nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań.

Warto wiedzieć, że nowoczesna medycyna pozwala na ratowanie nie tylko życia, ale i pełnego zdrowia dziecka nawet wtedy, gdy jest jeszcze ono w łonie matki. Lekarze nie muszą czekać do porodu, ale mogą skutecznie niwelować niektóre wady rozwojowe, w tym rozszczep kręgosłupa jeszcze na etapie ciąży. Takie operacje przeprowadza się coraz częściej i to one dają zresztą największe szanse na skuteczność i zniwelowanie niekorzystnych zaburzeń rozwoju płodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here