Blizny po trądziku – charakterystyka i metody leczenia

Blizny po trądziku najczęściej powstają na skute nieprawidłowej pielęgnacji w okresie występowania trądziku. Rozdrapywanie ran, czy zbyt rzadkie przemywanie stanów ropnych prowadzi do przedłużenia procesów gojenia. Wówczas zaczyna się proces uszkadzania skóry.

Blizny po trądziku – jak wyglądają?

Blizny po trądziku to dość charakterystyczne zmiany skórne. Można je opisać jako wgłębienia wyglądające jak kratery. Ich wielkość jest uzależniona od stopnia intensywności trądziku. Drugą cechą jest zcieńczenie skóry w miejscach występowania tychże wgłębień. By zniwelować lub całkowicie zlikwidować zmiany należy wypełnić „kratery”, a także pobudzić produkcje kolagenu. Istnieje kilka metod, które wykorzystuje się przy realizacji tego zadania.

Głęboki peeling na blizny po trądziku

Peeling wykonywany w gabinecie kosmetycznym różni się od tego domowego przede wszystkim intensywnością działania. Do jego wykonania wykorzystuje się mieszanki różnych kwasów, których zadaniem jest złuszczenie naskórka, a także górnej warstwy skóry właściwej. Warto zaznaczyć, że ten zabieg nie należy do najprzyjemniejszych i zazwyczaj wykonywany jest przy zastosowaniu znieczulenia. W związku z tym należy liczyć się z dłuższym okresem gojenia skóry poddanej peelingowi. Niestety nie można podać konkretnej liczny dni, po których skora wróci do swojego normalnego stanu, ponieważ każdy organizm i problem są inne.

Dermabrazja oraz mikrodermabrazja w walce z bliznami po trądziku

Mikrodermabrazja jak i dermabrazja cechują się mechanicznym ścieraniu martwego naskórka. Przy tym zabiegu wykorzystuje się tarcze diamentową lub korundową. Stopień ścierania dopasowywany jest przez osobę przeprowadzającą zabieg. Warto jednak zaznaczyć, że tą metodą nie uda się całkowicie usunąć blizn. Można je natomiast zniwelować. Dermabrazja jest nieco bardziej inwazyjna. Poza ścieraniem naskórka dociera również do górnych warstw skóry właściwej, aż do warstwy brodawkowatej. Wykonywana jest ona przy zastosowaniu tarczy diamentowej. W tym przypadku proces rekonwalescencji może wynosić nawet kilka tygodni. Jednak jego efekty powinny być zadowalające. Zwłaszcza, ze bardzo często wystarczą tylko dwa zabiegi. W tym przypadku szczególnie istotny jest okres po zabiegach. W trakcie jego trwania wymagana jest odpowiednia pielęgnacja skóry, a także zażywanie antybiotyków. Należy tu pamiętać jeszcze o tym, że choć rzadkim to możliwym powikłaniem po zabiegu jest wystąpienie nowych blizn.

Laser frakcyjny, a blizny po trądziku

Wszystkie powyżej wymienione metody wykonywane są w gabinetach kosmetycznych takich jak np. https://salonpieknecialo.pl/. W niektórych znajduje się również laser umożliwiający usuwanie blizn. Podczas takiego zabiegu zostaje pobudzona produkcja kolagenu. Zabieg ten jest niezwykle skuteczny, a przy tym naprawdę bezpieczny. Zazwyczaj zadowalające efekty ukazują się po trzech sesjach. Odstępy, a także ilość zabiegów wyznacza osoba prowadząca kurację, dlatego też nie można wskazać konkretnych liczb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here