Osoby poruszające się na tradycyjnym wózku inwalidzkim muszą zmagać się na co dzień z wieloma ograniczeniami. Jednym z nich jest prędkość przemieszczania się, zależna wyłącznie od siły mięśni i kondycji. Problemem jest także pokonywanie dłuższych dystansów. Wszystkie te bariery można zniwelować za sprawą specjalnej przystawki elektrycznej, która jest w stanie zamienić zwykły wózek inwalidzki w zelektryfikowany pojazd.
Czym są przystawki do wózków elektrycznych?
Przystawki elektryczne to uniwersalne akcesoria do wózków inwalidzkich. Te innowacyjne urządzenia zaprojektowane zostały do montażu na tradycyjnych wózkach inwalidzkich. Stanowią alternatywę dla ciężkich, ale i kosztownych elektrycznych wózków inwalidzkich, umożliwiając użytkownikom wykonanie czasowej konwersji tradycyjnego wózka i jednocześnie zwiększenie jego funkcjonalności. Nowoczesne przystawki dostępne w sklepach medycznych, takie jak TRAIN-OX od Antano Group: https://galeriazdrowia.pl/produkt/train-ox-przystawka-elektryczna-do-wozkow/ można zamontować i zdemontować w kilka chwil. Można zatem korzystać z nich tylko wtedy, kiedy są naprawdę potrzebne. Nie ma także konieczności wyjmowania z nich akumulatora w celu naładowania – wystarczy zdemontować całą przystawkę i podłączyć do niej dołączony do zestawu zasilacz.
Przystawka elektryczna do wózka inwalidzkiego – jak to działa?
Współczesne przystawki elektryczne do wózków to niezwykle kompaktowe urządzenia. Wspomniany model TRAIN-OX waży zaledwie 11,4 kg. Niespełna 3 kg z tej masy stanowi bateria, która jest w stanie zgromadzić zasób energii, wystarczający na nawet dwie godziny jazdy. Przystawkę elektryczną montuje się do przedniej części ramy wózka, za pomocą przeznaczonych do tego zaczepów. Posiada ona zintegrowany kierownik z regulacją długości kolumny, służący do sterowania trybami jazdy i zmiany kierunków. Przystawki wyposażone są w hamulec ręczny, zwiększający bezpieczeństwo jazdy – nie ma więc konieczności hamowania wózkiem w tradycyjny sposób. Urządzenia bardziej zaawansowane, takie jak TRAIN-OX, posiadają także wyposażenie dodatkowo zwiększające bezpieczeństwo i komfort jazdy. Mowa o sygnale dźwiękowym oraz wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, na którym w czasie rzeczywistym można sprawdzać poziom naładowania baterii, a także parametry jazdy. Wyświetlacz jest pomocny przy planowaniu dłuższych tras i określaniu, czy pojemność baterii pozwoli na ich pokonanie.
Przystawka TRAIN-OX posiada kilka trybów jazdy. Podstawowy pozwala na uzyskanie (w zależności od wagi wózka i użytkownika) prędkości ok. 8,5 km/h, a najwyższy tryb nawet prędkości rzędu 24,5 km/h.
Przystawka elektryczna zamiast elektrycznego wózka inwalidzkiego?
Służący do konwersji tradycyjnego wózka sprzęt posiada oczywiście także pewne ograniczenia. Maksymalne obciążenie przystawki to 150 kg. Posiada ona koła niewielkiej średnicy, pozwalając na jazdę raczej po płaskim terenie z niewielkimi wzniesieniami – do maksymalnie 9 st. Choć sterowanie wózkiem wyposażonym w przystawkę jest wygodne dla użytkownika, wymaga pewnego zakresu sprawności kończyn górnych. W tym zakresie przystawka nie jest w stanie zastąpić elektrycznego wózka inwalidzkiego, sterowanego joystickiem, który można obsługiwać za pomocą jednej dłoni.
Decyzję dotyczącą wyboru elektrycznej przystawki do wózka należy zatem podejmować indywidualnie, sugerując się stanem zdrowia użytkownika. W wielu przypadkach będzie to rozwiązanie optymalne jako alternatywa dla zakupu droższego wózka elektrycznego.
Warto pamiętać, że przystawki elektryczne są projektowane i wytwarzane przez renomowanych producentów z branży medycznej. Poddawane są rygorystycznym testom bezpieczeństwa, aby każdy producent mógł zagwarantować, że są bezpieczne dla użytkowników. Jednak jak każde urządzenie, przystawkę należy stosować zgodnie z jej przeznaczeniem i przestrzegać zaleceń producenta dotyczących serwisu, konserwacji i ładowania baterii.
Więcej informacji na temat elektrycznych przystawek do wózków inwalidzkich można znaleźć na stronie sklepu https://galeriazdrowia.pl/.
*******
Produkty wymienione w artykule są wyrobami medycznymi. Należy używać ich zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Informacje o producencie, dystrybutorze i zastosowaniu znajdują się na wskazanych w tekście stronach internetowych.