Operacja prostaty

Choroby związane z gruczołem krokowym zwykle są poważne, a jedną z najczęściej rozpoznawanych zmian jest rak prostaty. Jeśli zostanie on szybko zdiagnozowany i nie da przerzutów na inne narządy, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest operacja prostaty. Podpowiadamy, na czym polega zabieg oraz ile trwa rekonwalescencja po nim.

Operacja prostaty – na czym polega i kiedy jest konieczna?

Operacja prostaty najczęściej jest przeprowadzana u pacjentów, u których zdiagnozowano wczesne stadium choroby nowotworowej prostaty. Każdy przypadek jest inny, dlatego kluczowa jest diagnostyka. Specjalista podczas kwalifikacji do zabiegu bierze pod uwagę wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia oraz to, czy zmiana jest ograniczona wyłącznie do gruczołu krokowego (czy też zajęła okoliczne węzły chłonne) oraz czy daje przerzuty.

Prostatektomię, bo tak fachowo nazywane są operacje prostaty, wykonuje się na dwa sposoby: metodą klasyczną oraz laparoskopową. Pierwsza z nich polega na obszernym rozcięciu powłok brzusznych, z kolei druga jest mniej inwazyjna i opiera się na wykonaniu kilku niewielkich nacięć, poprzez które chirurg wprowadza kamerę endoskopową oraz narzędzia chirurgiczne. Celem jednej i drugiej jest usunięcie prostaty i pęcherzyków nasiennych, a także, gdy zaistnieje taka konieczność – węzłów chłonnych z okolic miednicy oraz pęczków naczyniowo – nerwowych.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda wizyta w gabinecie urologicznym? Sprawdź na stronie: http://e-grajewo.pl/wiadomosc,Jak_wyglada_wizyta_w_gabinecie_urologicznym,39573.html.

Rekonwalescencja po operacji prostaty

Hospitalizacja mężczyzn po zabiegu uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta, wieku oraz metody, jaką została przeprowadzona. Po tradycyjnej operacji zwykle jest to 4 -5 dni, z kolei po laparoskopii może być krócej. Nierzadko po interwencji chirurgicznej konieczna jest rehabilitacja jako kontynuacja leczenia nowotworowego. Najczęściej dzieje się tak, gdy usunięty zostaje gruczoł krokowy wraz z otaczającymi go węzłami chłonnymi. Wskutek tego mogą pojawić się zaburzenia erekcji oraz problemy z trzymaniem moczu, których przyczyna zwykle leży w zaburzeniach pracy mięśni dna miednicy czy uszkodzeniu zwieracza zewnętrznego cewki. Wówczas rehabilitacja dopełnia leczenie i operacje prostaty, pozwalając wrócić mężczyznom do pełnej sprawności. Zwykle rozpoczyna się ona po około 4 tygodniach od prostatektomii, a jej przebieg jest uzależniony od stanu zdrowia pacjenta. Jej celem jest nauczenie pacjenta prawidłowego lokalizowania mięśni dna miednicy oraz prawidłowego ich używania.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here