Głównym zadaniem stomatologa jest leczenie zębów, dziąseł oraz zapobieganie chorobom jamy ustnej. Jednak w niektórych przypadkach na profilaktykę, a nawet leczenie jest już za późno. Brak zęba lub szczątkowe uzębienie to problem, który wymaga ingerencji protetyka. Niestety całkiem sporo osób, które borykają się z takimi niedogodnościami, ma opory przed tym, aby zasiąść na fotelu dentystycznym. Powodem jest zazwyczaj wstyd, jednak nie powinno to nas powstrzymywać przed zmianą swojego życia na lepsze. Poniżej przedstawiamy więcej informacji na temat tego, czym zajmuje się protetyka stomatologiczna.
Protetyka stomatologiczna – rodzaje protez
Kluczem do tego, aby w prawidłowy sposób odbudować swoje uzębienie jest dobór odpowiedniej protezy. Warto więc zapoznać się z tym, jakie mamy opcje. W przypadku kiedy nasze uzębienie jest szczątkowe lub nierówne, dobrą opcją są licówki, czyli cienkie nakładki np. ceramiczne czy kompozytowe. Maskują one niedoskonałości takie jak ukruszone zęby, przebarwienia czy diastema. Korony protetyczne natomiast stosowane są wówczas, kiedy odbudowa zęba jest niemożliwa i należy go zastąpić. Jeśli zależy nam na estetyce oraz trwałości, powinny zainteresować nas korony pełnoceramiczne. W przypadku braku więcej niż jednego zęba protetyk poleci nam zapewne most protetyczny.
Protetyka stomatologiczna – przebieg zabiegu
Przebieg zabiegu jest zależny od wybranego rodzaju protezy jednak elementem wspólnym zawsze jest konsultacja protetyczna. Podczas takiej wizyty lekarz rozmawia z pacjentem na temat jego potrzeb i oczekiwań. Wspólnie wybierają rodzaj protezy i ustalają szczegóły dotyczące pożądanego efektu estetycznego. Kolejnym krokiem jest najczęściej wykonanie wycisku w jamie ustnej, który pozwoli zaprojektować protezę oraz wstawienie protezy tymczasowej. Dopiero na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje właściwą koronę, licówkę lub most. Więcej na temat protetyki stomatologicznej przeczytać można tutaj https://alldente-stomatolog.pl/oferta/protetyka/. Najważniejszym źródłem wiedzy powinna jednak być rozmowa z dentystą, zatem warto przynajmniej umówić się na konsultację.