histamina

Histamina jest to hormon, który bierze udział w reakcji alergicznej. Jest to związek, który wydzielany jest ziarnistości komórek zapalnych po kontakcie przeciwciał z antygenem. Hormon ten dostarczany jest wraz z dietą, a u niektórych osób może wystąpić nietolerancja na histaminę. Takie osoby muszą bowiem zwracać szczególną uwagę na to, aby unikać spożywania produktów zawierających właśnie ten hormon. W celu obniżenia poziomu histaminy we krwi stosowane są leki przeciwhistaminowe. Jaka jest rola histaminy w organizmie? Co w przypadku nadmiernego wydzielanie histaminy? Jak powinny zachowywać się osoby z nietolerancją histaminy? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/histamina-udzial-w-reakcji-alergicznej-objawy-nietolerancji-histaminy/ 

Histamina – funkcja w organizmie 

Histamina jest hormonem tkankowym, który syntetyzowany jest z aminokwasu histydyny. Związek ten magazynowany jest w ziarnistościach bazofilów, czyli granulocytach zasadochłonnych oraz mastocytach, czyli komórkach tucznych. Największą ilość histaminy można znaleźć w tkance skórnej, płucnej, błonach śluzowych żołądka i nosa.

Uwolnienie jej ziarnistości oraz rozwój stanu zapalnego ma miejsce w przypadku działań takich jak: 

  • ucisk
  • uraz
  • zmiana pH
  • wysoka lub niska temperatura
  • reakcja przeciwciał z antygenami – np. alergenami 

Nadmierne wydzielanie histaminy 

Nadmierne wydzielanie histaminy skutkuje rozwojem schorzeń takich jak alergia wziewna, kontaktowa lub pokarmowa, a także astma. Największą konsekwencją nadmiernego wydzielania histaminy jest wstrząs anafilaktyczny, w przypadku którego dochodzi do obrzęku błon śluzowych gardła, przyśpieszenia i spłycenie oddechu, zbyt szybkiej akcji serca, spadku ciśnienia krwi. Taki stan jest uważany za stan zagrożenia życia i może prowadzić do śmierci. 

Histamina w diecie, a nietolerancja 

Duża ilość produktów spożywczych stanowi źródła histaminy. Jej zawartość w świeżych produktach jest niewielka, a wzrasta w produktach poddawanych procesom przetwórczym takich jak wędzenie czy konserwacja. Istnieje też grupa produktów spożywczych, które same nie stanowią źródła histaminy, natomiast stymulują nadmiar jej syntezy w organizmie. Osoby z nietolerancją tego hormonu powinny przede wszystkim unikać żywności przetworzonej takie jak wędzone wyroby mięsne, produkty obfitujące syntetyczne barwniki i aromaty, sery dojrzewające, awokado, szpinak, kapusta kiszona, pomidory, śliwki, gruszki lub ryby wędzone. 

Zobacz też: http://zapasczasu.pl/estrogeny-jaka-jest-ich-rola-w-organizmie-kobiet/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here