Kilka prostych zasad.

Pochodzący z Meksyku owoc awokado należy do najbardziej kalorycznych owoców na świecie. Jednakże czy to znaczy, iż osoby odchudzające się powinny go unikać? Poznaj właściwości awokado oraz jego wpływ na odchudzanie.

Czy awokado tuczy?
Dotąd zostało wykonanych niewiele badań badających relację między spożyciem awokado, a masą ciała. Efekty są niejednoznaczne – jedne pokazują na brak związku pomiędzy spożyciem awokado, a utratą masy ciała, pozostałe przedstawiają korzystne aspekty płynące z wprowadzania do diety tego produktu. Przykładem mogą być badania zrobione w pierwszej połowie XXI wieku w USA. Otrzymane wyniki wskazują, iż osoby jedzące awokado wyróżniają się niższą masą ciała, mniejszym wskaźnikiem BMI i mniejszym obwodem pasa aniżeli osoby, jakie awokado nie spożywają. Pomimo, iż efekty powyższych badań wymagają potwierdzenia, to jedno można stwierdzić na pewno: owoc awokado, sam w sobie, nie wywołuje tycia.

Awokado a odchudzanie
W odróżnieniu od innych owoców, awokado zawiera niewielką ilość cukrów. Znajdziemy w nim za to więcej tłuszczów, szczególnie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (60–84%). Duża zawartość tłuszczu oraz mała zawartość cukrów powoduje, iż awokado jest dosyć kalorycznym owocem – jego wartość energetyczna waha się od 140 do chociażby 228 kcal (średnia gęstość energetyczna sięga 1,7 kcal/g owocu). Pod tym względem pobija nawet przeciętnej wielkości banana, jaki dostarcza około 100 kcal. Należałoby podkreślić, iż blisko 80% cukrów zamkniętych w awokado stanowi błonnik – składnik odgrywający bardzo istotną funkcję nie tylko w odchudzaniu, lecz także w utrzymaniu zdrowia całego organizmu. Należy pamiętać, iż wyłącznie dobrze zbilansowana dieta połączona ze spożyciem awokado wiąże się z utratą masy ciała. Tak jak spożycie awokado samo w sobie nie spowoduje tycia, tak samo nie spowoduje, iż pozbędziemy się niepotrzebnych kilogramów. Awokado zawiera duże ilości witaminy z grupy B – w tym kwas foliowy, witaminy C, E, A, i również: karoteny, białko i dużo magnezu, wapnia oraz fosforu.
Ze względu na ogromną zawartość potasu jest zalecane osobom zapracowanym, jak równiez cierpiącym na nadciśnienie. Dzięki zawartości witaminy E i B, awokado pomaga w zmniejszaniu stresu i takich problemów, jak bezpłodność u kobiet oraz mężczyzn. Z tego powodu jest polacna parom starającym sie o dziecko.

Osoby, które na co dzień cierpią na bóle oraz dolegliowści stawów, także powinny uzupełnić swą dietę o ten wartościowy owoc. Udowodniono, iż ze względu na dużą zawartość składników przeciwultanijących, systematyczne jedzenie tego owocu redukuje stan zapalny, przez zmniejszenie czynnika powodującego odczyn zapalny w organizmie (PGE2). Ponadto awokado nie tylko oddziałuje na zmniejszenie poziomu cholesterolu, lecz także dzięki dużej zawartości kwasu linolenowego (omega-3) i witaminy B6 oraz kwasu foliowego, redukuje poziom homocysteiny we krwi, co ponadto redukuje zagrożenie występowania chorób sercowo-naczyniowych. Prócz tego awokado jest także jednym z nielicznych źródeł luteiny, dzięki czemu owoc tenże zabezpiecza przed chorobami oczu.

Jak zastosować awokado na skórę?
Wartościowe składniki znajdujące się w awokado nie tylko wspomagają nasz organizm od środka, lecz także mogą pozytywnie wpłynąć na stan naszej skóry. Nie bez powodu soki z awokado są składnikiem wielu kremów, balsamów lub maseczek do twarzy. Z awokado można zrobić domowej roboty maseczkę do twarzy. Starczy rozgnieść miąższ, dodać parę kropel oliwy z oliwek i wyciągu z cytryny, całość dobrze wymieszać oraz nałożyć na twarz oraz dekolt.

Pestki nie wyrzucaj, tylko zjedz!
Pestka awokado jest dosyć długa i twarda, więc większości osób nawet nie przyjdzie do głowy pomysł, aby ją w jakiś sposób zastosować w kuchni. Tymczasem pestkę również można zjeść, zwłaszcza, iż jest niezwykle bogata w składniki wzmacniające oraz nie powinna być traktowana jako odpad. Pestka awokado ma duże właściwości antyoksydacyjne – przeciwutleniacze w niej zamknięte spowalniają mechanizmy starzenia i wspomagają funkcjonowanie wszystkich układów w naszym organizmie. Przeciwutleniacze, które zawiera pestka awokado, są jednymi z najsilniejszych, jakie występują w naturze. W pestce z awokado znajduje się także duża dawka błonnika. Jest go tak dużo, iż w poszczególnych krajach, zwłaszcza tam, gdzie awokado rośnie w warunkach naturalnych, pestka jest wykorzystywana jako środek na biegunkę i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Błonnik oddziałuje także na zmniejszenie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i zagrożenie pojawienia się miażdżycy.

Jak skorzystać ze składników zamkniętych w pestce?
Pestka awokado jest bardzo twarda, więc nie chodzi o to, aby zjeść ją w całości – nie da jej się nawet ugryźć. Po wyciągnięciu z awokado pestki należy przez parę dni suszyć ją na słońcu, i w porze zimowej najlepiej położyć ją na grzejniku. Kiedy pestka jest już sucha, należy włożyć ją do foliowego worka oraz rozbić tłuczkiem do mięsa czy młotkiem. Rozdrobnioną pestkę potem mieli się w blenderze na drobny pyłek. Zmielona pestka awokado jest dosyć gorzka, więc najlepiej dodawać ją do rozmaitych potraw czy napojów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here