Odchudzanie po 50

Wiele osób, które cierpią z powodu nadwagi i otyłości, mimo wszystko nie decyduje się na przejście na dietę odchudzającą. Wiedzą oczywiście, że powinni to zrobić, ale mają mnóstwo obaw i różnego rodzaju wątpliwości związanych z tym tematem. Jedną z głównych obaw jest to, że na diecie odchudzającej będą musieli ciągle odmawiać sobie jedzenia i będą musieli głodować. Strach przed poczuciem głodu jest tak silny, że albo nigdy nie decydują się na przejście na dietę albo też ciągle odkładają to w czasie i szukają w sobie odpowiedniej motywacji. Skąd w ogóle bierze się u takich osób tego rodzaju lęk? Być może wynika on z wcześniejszych doświadczeń tych osób. Niestety, ale wiele diet, które udostępniane są w internecie czy też w różnego rodzaju czasopismach i książkach, ma taki właśnie efekt. Ale powodem tego jest to, że diety te są po prostu nieodpowiednio zbilansowane i zdecydowanie nie można ich nazwać zdrowymi. Jest to bardzo duży problem. Ponieważ osoby z nadwagą i otyłością, które decydują się na takie restrykcyjne diety, nie tylko zrażają się do wszelkich diet i zmian w sposobie odżywiania się, ale także nieodpowiednią dietą mogą zrobić sobie krzywdę.

Najlepsze co można dla siebie zrobić, aby skutecznie schudnąć to udać się do dietetyka. Z dostępem do tego rodzaju specjalistów od żywienia człowieka nie ma w dzisiejszych czasach żadnego problemu. W większych miastach znaleźć można co najmniej kilkanaście gabinetów. Osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach lub na wsiach, gdzie żaden dietetyk nie ma swojego gabinetu też nie muszą się martwić. Wielu specjalistów coraz częściej oferuje swoje usługi także poprzez internet. Oczywiście na pierwszą wizytę warto wybrać się osobiście, ale jeśli nie jest to możliwe, to nie trzeba rwać włosów z głowy. To, co wiele osób może nieco zniechęcać to fakt, że wizyta u dietetyka nie jest dostępna w ramach świadczenia darmowej, podstawowej opieki zdrowotnej, i trzeba za nią zapłacić z własnej kieszeni. Ale zdecydowanie warto się na to zdecydować. Taka inwestycja we własne zdrowie zawsze się opłaca.

Dlaczego dietetyk jest lepszy niż przypadkowa dieta znaleziona w internecie? Ponieważ taka osoba fachowo oceni dotychczasowy sposób żywienia osoby z nadwagą lub otyłością i będzie potrafiła wytłumaczyć, jakie są najczęściej popełniane przez tą osobę błędy żywieniowe. W trakcie rozmowy wytłumaczy ona co zrobić, by te błędy wyeliminować i jak budować zdrowe nawyki żywieniowe. W dodatku opracuje ona indywidualny plan żywieniowy i szczegółowy jadłospis idealnie dopasowany do pacjenta. Jadłospis taki będzie uwzględniać nie tylko liczbę kalorii, jaką dana osoba powinna spożywać każdego dnia. Uwzględnione zostaną także różnego rodzaju upodobania lub awersje pokarmowe, uczulenia i alergie, a także plan dnia. Jeśli więc ktoś pracuje od 10 do 18 to w jadłospisie od dietetyka nie znajdzie bardzo skomplikowanego, dwudaniowego obiadu, którego przygotowanie zajmuje 2 godziny, ponieważ taka osoba zwyczajnie nie będzie mogła takiego jadłospisu zrealizować.

Korzyść ze skorzystania z pomocy dietetyka jest także taka, że można z nim porozmawiać na wiele różnych tematów związanych z odżywianiem się. Pomoże on rozwiać wiele wątpliwości i obalić różnego rodzaju mity związane z odżywianiem. Można go na przykład zapytać jaki chleb na odchudzanie jest najlepszym wyborem. Wiele diet odchudzających z gazet opiera się na błędnym przekonaniu, że osoba, która chce schudnąć powinna całkowicie zrezygnować z chleba. Nic bardziej mylnego. Nie musi, a nawet nie powinna tego robić. Ważne jest jednak to, aby wiedzieć jaki chleb wybierać. Najtańsze pieczywo, jakie można kupić w sklepie wyprodukowane jest z białej, oczyszczonej mąki. Nierzadko w jego skład wchodzi dodatkowo wiele różnego rodzaju wypełniaczy i spulchniaczy. Z takiego chleba rzeczywiście powinno się całkowicie zrezygnować, ponieważ nie jest on dobry dla zdrowia. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie pieczywo wypiekane z mąki z pełnego przemiału. W dodatku zamiast takiego, które wyrasta z użyciem drożdży, lepiej jest wybierać produktu na naturalnym zakwasie.

Jeśli chodzi o zboża z jakich wypiekany jest chleb to wybór jest naprawdę spory. Oczywiście najpopularniejszym jest pszenica. Wiele osób dziś z niej rezygnuje, ale zupełnie niepotrzebnie. Oprócz pszenicy można kupować także chleb i bułki żytnie, jęczmienne i owsiane. Coraz częściej można spotkać się także z wypiekami gryczanymi. Wszystkie są bardzo zdrowe i mogą znajdować się w codziennej diecie osoby odchudzającej się. Nic więc dziwnego, że w diecie przygotowanej przez dietetyka może znaleźć się kanapka na pierwsze lub drugie śniadanie. Pieczywo pełnoziarniste w połączeniu z wędliną lub serem żółtym i z warzywami takimi jak pomidor, ogórek czy sałata, stanowi pełnowartościowy posiłek dostarczający zarówno węglowodanów, białka i tłuszczy, jak i niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów.

Dieta od dietetyka ma także tę zaletę, że niezwykle rzadko odczuwa się głód w trakcie jej stosowania. Osoby stosujące takie diety często wręcz mają problem, aby zjeść pełne porcje przygotowanych posiłków. A mimo wszystko chudną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here