Lekarz psychiatra to często osoba, o odwiedzeniu której myślimy w ostatniej kolejności. Znacznie łatwiej jest nam się zdecydować na wizytę u lekarza innej specjalności, podczas gdy leczenie psychiki i emocji w wielu przypadkach pozostawiamy na sam koniec. Nie jest to słuszne działanie, dlatego warto bliżej poznać tę specjalizację i dowiedzieć się, jakie symptomy mogłyby wskazywać na konieczność skorzystania z porady.
Jak pracuje psychiatra?
Psychiatra to lekarz specjalista, który zajmuje się kwestiami związanymi z naszym zdrowiem psychicznym. Jego zadaniem jest przede wszystkim postawienie diagnozy na podstawie opisywanych przez pacjenta symptomów.
Często jednak nie jest to możliwe na podstawie samej opowieści, która daje tylko wstępny obraz sytuacji. Dlatego też psychiatra jest uprawniony do wykonania szeregu badań, które mogą pomóc w wykryciu przyczyny zaburzenia i jej dokładnej diagnostyce. Oprócz badań i obszernego wywiadu psychiatra może zalecić także wykonanie specjalistycznych testów psychologicznych, które pomagają w wykrywaniu poszczególnych zaburzeń i problemów.
Następnym krokiem w działaniach lekarza psychiatry jest dobranie właściwych do schorzenia leków, które będą pozwalać pacjentowi na prowadzenie stabilnego, normalnego życia. Jednocześnie lekarz jest zobowiązany do regularnego monitorowania jego stanu, co pomaga w ocenie aktualnych postępów, ale też umożliwia ewentualną zmianę leków na lepsze.
Jakimi zaburzeniami zajmuje się lekarz psychiatra?
Istnieje cały szereg zaburzeń, którymi zajmuje się psychiatra Gdańsk. Wśród nich warto wymienić między innymi: depresję, nerwicę, ataki paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, chorobę afektywną dwubiegunową, zespół stresu pourazowego, zaburzenia rozwojowe takie jak autyzm lub ADHD, zaburzenia osobowości i odżywiania się, a także schizofrenia i inne zaburzenia psychotyczne. Specjalista może także pomagać osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, które uległy wypaleniu zawodowemu lub też cierpią z powodu różnorodnych uzależnień.
Jakie symptomy mogą wskazywać, że warto udać się do psychiatry?
Istnieje wiele objawów zaburzeń psychicznych, które mogą sugerować, że konsultacja z psychiatrą jest konieczna. Tak naprawdę każde zaburzenie nastroju, które trwa przez dłuższy czas i sprawia poważny dyskomfort oraz trudności w codziennym życiu, powinny zostać odpowiednio zdiagnozowane. W praktyce często jednak nie potrafimy sami poznać, kiedy przyszła pora na konsultację. Dlatego wyróżniliśmy kilka najważniejszych objawów, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę:
- uczucie ciągłego zmęczenia, wypalenia, braku energii i niskiej koncentracji, a także trudność w realizacji codziennych obowiązków;
- ciągły smutek, brak radości z tego, co dawniej dawało szczęście, płaczliwość;
- drażliwość, frustracja, agresja, stres;
- lęk, ataki paniki, nerwowość i niepokój, również bez określonej przyczyny;
- bezsenność, różnorodne objawy ze strony ciała, jak i bóle, których nie da się wyjaśnić za pomocą standardowych badań;
- zaburzona relacja z jedzeniem i własnym ciałem.