Ocet jabłkowy stał się jednym z ulubionych produktów wszystkich kobiet próbujących zbić swoją wagę. Odkąd tylko zaczęto mówić o jego odchudzających właściwościach, uzyskał on imponujące grono swoich zwolenniczek, które stosują go niemalże codziennie, głęboko wierząc w to, że w taki sposób schudną po prostu szybciej. Według zasad takiej diety należy pić ocet jabłkowy codziennie rano i koniecznie na czczo, by pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Czy jednak taka „dieta” ma jakikolwiek sens? Czy rzeczywiście poprzez wypijanie octu jabłkowego możliwa jest trwała i wyraźna zmiana sylwetki?
Oczywiście nie można powiedzieć, że ocet jabłkowy jest w stanie zastąpić komukolwiek normalną dietę i aktywność fizyczną. Żaden, ale to żaden środek, nawet najdroższy i reklamowany preparat farmakologiczny, nigdy nie zapewni nikomu utraty zbędnych kilogramów w momencie, gdy człowiek zacznie się po prostu objadać lub będzie mało się ruszać. Mimo wszystko po taki ocet jabłkowy warto zdecydowanie sięgnąć, traktując go po prostu jak środek wspomagający zrzucanie zbędnej wagi. Doskonale uzupełnia on warzywne i owocowe sałatki, a także różnego rodzaju sosy, zupy i dania mięsne. Można także łączyć go z samą wodą i sokiem z cytryny i taką miksturę wypijać z samego rana, zapewniając sobie prawdziwą bombę witaminową i odtruwając cały organizm. Warto jednak tutaj od razu obalić kilka mitów związanych z korzystaniem z octu jabłkowego. Mimo iż jest to produkt zdrowy i wartościowy, nie można powiedzieć, że bez niego nie da się schudnąć.
W początkowej fazie diety „octowej” kilogramy zazwyczaj rzeczywiście spadają trochę szybciej. Waga nagle zaczyna ruszać i każdego tygodnia jest coraz mniejsza, a to skłania ludzi do myślenia, iż ocet jabłkowy potrafi wspomóc usuwanie tkanki tłuszczowej. Nie ma on jednak aż tak niesamowitego, wręcz magicznego działania. Przeważnie bowiem ten spadek kilogramów wywołany jest przez utratę nadmiaru wody. Ocet na odchudzanie może działać odwadniająco i moczopędnie. Pity codziennie i to w większych dawkach usuwa nagromadzoną pod skórą wodę, czego naturalnym efektem jest po prostu spadek wagi. Sylwetka też wtedy zaczyna wyglądać lepiej. Ciało staje się mniej opuchnięte, zyskuje dodatkową elastyczność i naturalnie się napina. Człowiek wygląda szczuplej, ale mimo tego nie pozbywa się swojej tkanki tłuszczowej. Usuwa jedynie samą wodę, dlatego efekt odchudzający nie jest ciągły – po paru tygodniach kompletnie znika, zwłaszcza jeśli kuracja octowa zostanie zakończona.
Nie można jednak powiedzieć, że efekt odchudzający wynika tylko i wyłącznie z utraty nadmiaru samej wody. Same jabłka, z których ocet jabłkowy jest przecież tworzony, mają zdolność do przyspieszania spalania tkanki tłuszczowej. Znajdujące się w nich substancje potrafią rozbijać komórki tłuszczowe i stymulować organizm do ich aktywnego usuwania. Pozytywne działanie octu jabłkowego dostrzegą jednak wyłącznie te osoby, które na poważnie podejdą do tematu odchudzania i nie będą wierzyć w to, że dzięki tego rodzaju specyfikom nagle niesamowicie schudną. Zawsze najważniejsza jest bowiem dieta i to jej ułożeniem trzeba się zająć w pierwszej kolejności. Jeżeli będzie ona dostarczać człowiekowi mniej kalorii, niż on w rzeczywistości potrzebuje, waga zacznie po prostu spadać – i to niezależnie od spożycia octu jabłkowego. Dodatek jabłek może jednak nieznacznie przyspieszyć ten proces. A gdy kilogramy zaczną spadać prędzej, na efekty nie trzeba będzie długo czekać.
Niezaprzeczalną korzyścią wynikającą z e spożywania octu jabłkowego jest jednak to, że potrafi on podwyższyć tempo przemiany materii. Pijąc go codziennie rano, można wspomóc wszelkie procesy trawienne. Ocet jabłkowy i same jabłka stymulują bowiem organizm do wytwarzania większej ilości soków żołądkowych. Oprócz tego ułatwiają rozbijanie komórek tłuszczowych oraz tak naprawdę stają się wsparciem niemalże dla wszystkich procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Dzięki ich dodatkowym właściwościom oczyszczającym organizm może samodzielnie pozbywać się toksyn. Zaczyna przeprowadzać procesy detoksykujące, które powinny być częścią prawidłowego odchudzania. Samo zrzucanie wagi może być bowiem dość proste. Dużo trudniej jest tak pozbyć się zbędnych kilogramów, aby jednocześnie nie zaburzyć pracy żadnego ze swoich organów i nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.
Ocet na odchudzanie nie będzie jednak dobrym produktem dla osób, które pragną błyskawicznie wyszczuplić swoje ciało i szukają sposobu, dzięki któremu mogłyby to zrobić bez konieczności stosowania jakichś diet. Nawet picie go w maksymalnych dawkach nie przyczyni się do zrzucenia wagi, jeżeli nawyki żywieniowe pozostaną takie jak dawniej. To nimi należy się zająć w pierwszej kolejności. Niezbędna okaże się rezygnacja ze słodyczy, przetworzonych dań, białego pieczywa, chipsów i fast foodów. Są to produkty wysokokaloryczne, które podbijają dzienny bilans energetyczny i zazwyczaj prędko przekształcają się w tkankę tłuszczową. Aby chudnąć, trzeba ich sobie niestety odmawiać.