problemy z niepłodnością
fot. Pexels.com

Informacja o niepłodności jest druzgocąca dla wielu par starających się o dziecko. Skąd właściwie bierze się bezpłodność? Jakie są jej przyczyny?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/nieplodnosc-u-mezczyzn-i-kobiet-mozliwe-przyczyny/

Przyczyny bezpłodności u kobiet 

Jedną z częstych przyczyn niepłodności u kobiet są zaburzenia owulacji. W takim przypadku komórka nie uwalnia się raz na miesiąc, a raz na kilka miesięcy lub też wcale. Problemy z owulacją mogą być spowodowane między innymi niewydolnością jajników, zespołem policystycznych jajników, nadczynność lub niedoczynność tarczycy czy uszkodzona komórka jajowa. Niepłodność może być również spowodowana wiekiem – płodność spada najczęściej po 35 roku życia. Za utrudnienia w zajściu w ciążę mają także wpływ używki takie jak alkohol i tytoń oraz stres. Warto też mieć większą kontrolę nad pożywieniem, ponieważ nieodpowiednia dieta uboga w kwas foliowy, cynk czy witaminy B i E oraz  zaburzenia odżywiania jak bulimia czy anoreksja zmniejszają szansę na poczęcie dziecka. Ruch to zdrowie, ale jeśli kobieta będzie zbyt intensywnie ćwiczyć, może nie tylko mieć problemy z płodnością, ale również istnieje możliwość, że miesiączka zaniknie jej na dłuższy okres. 

Przyczyny bezpłodności u mężczyzn 

Bezpłodność u płci męskiej jest najczęściej spowodowana nieprawidłowościami związanymi z ich nasieniem i jądrami. Przyczyną niepłodności mogą być problemy z plemnikami związane z ich niską ilością, małą ruchliwością lub nieprawidłową budową. Innym powodem niskiej płodności u mężczyzn mogą być zaburzenia wytrysku. Są one wynikiem między innymi infekcji lub raka jąder, żylaków moszny, jak również noszenia za ciasnych spodni, częstego korzystania z sauny czy pracy w gorących temperaturach. Do kolejnych przyczyn niepłodności wśród mężczyzn zalicza się między innymi czynniki genetyczne, przechorowana świnka w dorosłości, chorowanie na mukowiscydozę, cukrzycę czy chorobę tarczycy, przyjmowanie używek w dużych ilościach i zażywanie sterydów.

Zobacz także: http://zapasczasu.pl/dlaczego-warto-jesc-ziemniaki/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here