Skuteczność wypełnienia kompozytowego

Jeszcze nie tak dawno do wypełniania ubytków w zębach uszkodzonych na skutek próchnicy powszechnie wykorzystywano amalgamat. Choć materiał ten charakteryzował się wyjątkową trwałością, to jednak estetyka wykonanych nim wypełnień pozostawiała wiele do życzenia. Dziś ten rodzaj plomby jest sporadycznie stosowany przez stomatologów, a jego miejsce zastąpiły wypełnienia kompozytowe. Czym zatem się one charakteryzują i jakie mają zastosowanie?

Plomba kompozytowa i korzyści wynikające z jej założenia

Materiał kompozytowy, który jest używany w stomatologii do wypełniania ubytków próchnicowych, składa się z kilku komponentów. Najczęściej jest to mieszanina szklanych lub kwarcowych cząsteczek i spoiwa żywicznego. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, ale połączone ze sobą tworzą stabilną, plastyczną masę, którą z łatwością można dopasować kolorystycznie do barwy leczonego zęba.

Dzięki tym wyjątkowym właściwościom, stomatolog ma znacznie ułatwione zadanie. Wymodelowanie i idealne dopasowanie plomby do wielkości ubytku i kształtu zęba nie stwarza większych problemów. Wypełnienie kompozytowe umożliwia estetyczne i trwałe odbudowanie tkanek zęba. Dopasowane do koloru szkliwa jest praktycznie niewidoczne.

Wskazania do wykonania wypełnia kompozytowego

Wypełnienia kompozytowe są powszechnie stosowane. Jednak ostateczną decyzję o założeniu tego rodzaju plomby zawsze podejmuje dentysta. Najczęstszymi wskazaniami do użycia kompozytu jest:

  • próchnica
  • wymiana starego wypełnienia
  • uszkodzenia mechaniczne zęba
  • przebarwienia zębów

Co ważne, wypełnienie kompozytowe można wykonać praktycznie na każdym zębie. Znajduje zastosowanie zarówno przy uzębieniu stałym, jak i mlecznym. Jest ono mniej inwazyjne niż inne rodzaje wypełnień. Pozwala na estetyczne odbudowanie brakującej tkanki zęba utraconej w wyniku leczenia próchnicy. Znajduje także zastosowanie po leczeniu kanałowym. Wypełnienia kompozytowe stosuje się również w przypadku odbudowy zębów uszkodzonych mechanicznie.

Zalety wypełnień kompozytowych

Jedną z największych zalet wypełnienia kompozytowego (https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-wypelnieniowe.html), jest możliwość niemali idealnego dopasowania odcienia plomby do koloru szkliwa. Dzięki zastosowaniu tego materiału zaplombowany ząb praktycznie niczym się nie różni od pozostałych, nieleczonych zębów. Ważnym atutem tego rodzaju wypełnienia jest także jego szczelność. Kompozyt doskonale bowiem przylega do tkanek zęba. Co więcej, charakteryzuje się wysoką trwałością na uszkodzenia.

Plomby kompozytowe to jedna z najbardziej efektywnych metod leczenia zębów. Pomagają przywrócić im zdrowie i estetyczny wygląd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here