Wizyta na basenie i w saunie

Gdy w naszym klimacie nadejdzie zima, odpada nam niestety sporo zainteresowań i pasji, które przez wiele ciepłych miesięcy realizujemy na świeżym powietrzu. Aktywne osoby muszą więc radzić sobie w inny sposób i starać się organizować czas inaczej niż do tej pory. W sezonie letnim uwielbiamy jeździć nad różnego rodzaju zbiorniki wodne i pluskać się w wodzie do woli. Dlatego też zimą zastępujemy tę pozycję wypadami na basen. W Krakowie mamy naprawdę mnóstwo parków wodnych i miejsc, w które można się udać i spędzić aktywnie czas.

Basen i kontakt z wodą to świetna opcja dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i popracować nad kondycją swojego organizmu. Szczerze mówiąc jest to też moja ulubiona pozycja spalania kalorii i obok biegania i jazdy na rowerze, znajduje się w moim osobistym top 3. Jednakże basen ma przewagę nad dwoma pozostałymi sportami, gdyż w wodzie praktycznie w ogóle nie odczuwam zmęczenia, jakie bardzo wyraźnie czuć choćby podczas długiego i intensywnego biegu. Podczas biegania całe ciało po prostu goreje i czasem mam odczucie, że cały płonę, a w danym momencie wskoczyłbym najchętniej do zimnej wody.

Basen trafia więc w 100% w moje gusta i całym przekonaniem mogę powiedzieć, że jest to sport, który będzie ze mną raczej do końca życia. Gdy zaczynałem byłem w stanie przepłynąć wyłącznie jedną, a maksymalnie dwie długości basenu. Teraz kondycja jest już tak dobra, że nawet nie liczę przepłyniętych długości i jestem w stanie pływać tak naprawdę pół godziny non stop. Zauważyłem też, że po pół roku regularnego pływania moje ciało wygląda bardzo dobrze i nieświadomie wyrzeźbiły mi się zupełnie nowe partie mięśni, których jeszcze do niedawna nie było widać.

Jak wiadomo każdemu z nas zależy na tym, by wyglądać schludnie i podobać się sobie. Mało kto nie ma żadnych kompleksów i nie stara się zmienić niczego w swoim organizmie. Co prawda zdarzają się tego typu narcystycznie nastawione do świata i siebie osoby, ale jest to mały procent ludzi. Obecnie żyjemy w czasach, gdzie wygląd jest bardzo ważny i stanowi nawet czasem duże podstawy do tego, czy zostaniemy gdzieś zatrudnieni, czy być może przegramy walkę o posadę z osobą, która prezentuje się lepiej. Niestety wiele osób nadużywa terminu, że liczy się wnętrze i tak naprawdę wygląd nie jest ważny, ale każda świadoma osoba żyjąca w tych czasach stwierdzi, że są to tylko kurtuazyjne brednie.

Bardzo ważne jest więc to, żebyśmy wzięli się mocno za siebie i nie zapuścili do tego stopnia, by ktoś wskazywał na każdym kroku palcem na to jak wyglądamy. Czasem zatracamy się i przez mnóstwo problemów nie zwracamy uwagi na to, że nasze ciało wymyka nam się spod kontroli. Objadamy się bardzo wszystkim co wpadnie nam w ręce, aż nagle ktoś zwraca nam uwagę, lub sami widzimy pod prysznicem, że chyba udało nam się przespać całkiem długi moment życia. Na szczęście z pomocą przychodzi nam sauna na odchudzanie, czy też wyżej wymieniony już basen. Jedno z drugim możemy w łatwy sposób połączyć, gdyż na większości sprawnie działających pływalni mamy dostępną saunę i z reguły za dodatkową opłatą możemy z niej skorzystać.

Sauna nie jest niestety przeznaczona dla każdego i jest kilka zdrowotnych barier, które nie każdy może przeskoczyć. Do takich osób należę także ja i moje nadciśnienie nie idzie w parze z tym świetnym sposobem na spalenie tłuszczu. Na basen udaję się z reguły z większą grupką znajomych i dzielimy się często na dłuższy okres. Niektórzy z nas pędzą od razu na saunę, inni na bicze wodne, których miłośnikiem jestem ja, a jeszcze inni zrobić kilka długości basenu. Bicze wodne to chyba moja ulubiona pozycja i świetny sposób na to, by wymasować spięte mięśnie i dać im trochę wytchnienia. Jest to także świetny sposób na poprawienie krążenia i na usprawnienie swojego kręgosłupa.

Z kręgosłupem może mieć problem sporo osób biegających po twardym podłożu, a także tych jeżdżących dużo rowerem. Problemu z kręgosłupem pojawiają się także w pewnym wieku i jest to raczej nie do ominięcia. Mnóstwo osób ma też genetyczne skłonności do bólu w okolicach pleców. Moje problemy zaczęły się zaraz po ukończeniu 30 lat i podobnie wśród moich najbliższych znajomych. Często żalimy się jeden do drugiego i śmiejemy się czasem, że zrobiliśmy się nawet nie wiadomo kiedy jak dziadkowie. Narzekamy bardzo dużo i wszystko nas z miesiąca na miesiąc bardziej boli. Jednakże najgorszym co można zrobić jest ciągłe marudzenie i niewyciąganie żadnych wniosków z tego, jakie znaki daje nam nasz organizm. Powinniśmy ich słuchać i działać zgodnie z tym, co mówi nasze ciało.

Reasumując więc sauna należy do jednego z wielu skutecznych sposobów na odchudzanie i jest to bardzo popularne miejsce wśród ludzi w każdym wieku. W saunie można spotkać zarówno 15 latków, jak i osoby starsze mające nawet powyżej 80 lat. Jeśli tylko zdrowie nie jest u nas na bakier i czujemy, że jest to miejsce, w które lubimy chodzić, to nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli jednak zdrowie nie pozwala nam na wizyty w saunie, pozostaje nam przebywanie na słońcu i naturalna sauna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here