Woda gazowana a niegazowana - która będzie lepsza na odchudzanie?

Aby efektywnie chudnąć, trzeba nie tylko jeść, ale też dużo pić. Najlepszym płynem dla każdego człowieka będzie po prostu zwykła woda, która idealnie odżywia i nawadnia organizm, usprawniając zachodzące w nim procesy metaboliczne. Wybierając ją w sklepach, każdy może zdecydować się jednak albo na wodę gazowaną, albo na tą niegazowaną. Teoretycznie nie różnią się one niczym specjalnym, ale jednak każda z tych wersji może być odpowiednia dla innej grupy osób. Woda gazowana a odchudzanie – czy ten jej rodzaj sprawdzi się lepiej od jej niegazowanego odpowiednika? Czym tak naprawdę różnią się obie wersje i po którą warto sięgnąć z myślą o zrzuceniu swoich zbędnych kilogramów?

Dietetycy uważają zazwyczaj, że rodzaj wody tak naprawdę nie ma jakiegoś większego znaczenia. Najważniejsze jest bowiem to, aby pić ją regularnie i to w sporych ilościach. Picie wody uznaje się za kluczową zasadę zdrowego trybu żywienia. W diecie dopuszczającej do utraty kilogramów trzeba uwzględnić bowiem zarówno wartościowe artykuły spożywcze, jak i odpowiednie produkty nawadniające. Często natomiast o tej zasadzie mówiącej o piciu wody zapominamy. Wydaje się nam, że spożywamy ją w odpowiednich dawkach, ale gdybyśmy chociaż w ciągu jednego dnia zaczęli przyglądać się swojemu spożyciu wody, odkrylibyśmy, że tak naprawdę nie przyjmujemy jej zbyt wiele. Nieraz nie dostrzegamy swojego uczucia pragnienia. Sięgamy po wodę tylko wtedy, gdy naprawdę nasza jama ustna zaczyna się przesuszać, dostajemy ataku kaszlu lub zaczynamy mieć chrypkę. Wypijając natomiast zwiększone ilości wody, pozwalamy sobie szybciej chudnąć. Jest ona dla nas nieocenionym płynem, a jej rola w zdrowym trybie żywienia jest znacząca. Gdybyśmy spojrzeli na piramidę łączącą w sobie najważniejsze zasady odpowiedniego systemu żywienia, dostrzeglibyśmy w jej głównej części właśnie samą wodę. To ona odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Dzięki niej jesteśmy w stanie utrzymywać prawidłową temperaturę całego ciała, a także dostarczać sobie niezbędnych składników odżywczych oraz elektrolitów. Bez wody tak naprawdę żaden proces w naszym organizmie nie mógłby zostać przeprowadzony. Ten płyn staje się dla nas jeszcze ważniejszy w momencie, gdy przechodzimy na dietę i próbujemy się odchudzić. Dzięki niemu bowiem redukcja tkanki tłuszczowej jest łatwiejsza i szybsza. Woda pozwala nam szybciej pozbywać się zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Gdy natomiast nasz organizm jest idealnie nawodniony, może też skupić się w pełni na redukowaniu masy ciała. Odchudzanie daje nam lepsze efekty. A to dodatkowa motywacja do picia zwiększonej ilości wody.

Woda gazowana a odchudzanie – czy rzeczywiście napój z bąbelkami w momencie przejścia na redukcję będzie dla nas lepszym wyborem? Po który rodzaj tego napoju powinniśmy sięgnąć, jeżeli naszym głównym celem jest teraz utrata zbędnych kilogramów? Aby się tego dowiedzieć, musimy w pierwszej kolejności zapoznać się z różnicami występującymi między wodą gazowaną a tą niegazowaną. Napój z bąbelkami wyróżnia się przede wszystkim orzeźwiającym smakiem. Zazwyczaj sięgamy po niego latem i wiosną, kiedy doskwiera nam bardzo wysoka temperatura powietrza, a silne promienie słoneczne stają się nie do zniesienia. Czujemy się przegrzani, tracimy swoją energię i szukamy zróżnicowanych sposobów na to, by móc się chociaż trochę orzeźwić. Woda gazowana w takich sytuacjach sprawdza się fantastycznie. Nasyca nas znacznie lepiej i dużo szybciej gasi pragnienie od swojej niegazowanej wersji. Mimo iż dodatek bąbelków nam samym powinien przypaść do gustu, niekoniecznie tak samo pozytywnie zareaguje na niego nasz organizm. Jeżeli bowiem chorujemy na pewne dolegliwości jelitowe lub żołądkowe, mamy problemy z często nawracającą zgagą lub nierzadko dokuczają nam wzdęcia, gazowane napoje mogą jedynie pogłębić nasze problemy zdrowotne. Taka woda nie jest też zbyt dobrym wyborem dla dzieci i osób młodych. Tuż po jej spożyciu możemy więc dostrzec u siebie bóle brzucha bądź wzdęcia, zwłaszcza jeśli wypijemy ją po treningu lub intensywniejszej aktywności fizycznej.

Nie możemy jednak stwierdzić, że woda gazowana jest dla nas czymś złym. W porównaniu ze swoją niegazowaną koleżanką ma bowiem dużo lepszy skład. Zawsze znajdziemy w nim różnorodne sole mineralne. są to przede wszystkim magnez i wapń, na których niedobory w przypadku diet redukcyjnych bardzo często cierpimy. Nie dostarczamy ich sobie wraz z normalnym pożywieniem, dlatego musimy je przyjmować pod innymi postaciami – chociażby poprzez spożywanie wody gazowanej. Taka wersja tego płynu zazwyczaj jest dla nas również smaczniejsza. Jeżeli mamy spore trudności z wypijaniem dwóch litrów wody dziennie i do tego będziemy starać się spożywać tą niegazowaną, za którą totalnie nie przepadamy, możemy się do tego szybko zniechęcić. Jeżeli więc mamy już do wyboru – albo w ogóle nie pić wody, albo wybierać tą gazowaną, sięgajmy po napój z bąbelkami. Nie powinien on nam specjalnie zaszkodzić, jeśli nie mamy poważniejszych problemów zdrowotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here