BCAA i jego suplementacja

0
499

BCAA to skrót od angielskiego branched-chain amino acids, które po polsku nazywamy aminokwasami rozgałęzionymi. BCAA to w sumie trzy kluczowe aminokwasy, które są ważne w przypadku sportowców i kulturystów, a także osób pół-profesjonalnie rozwijających swój organizm. Wspierają one rozwój i pomagają w utrzymaniu masy mięśniowej. W grupie BCAA znajdują się leucyna, izoleucyna i walina.

BCAA – spodziewane skutki suplementacji

Po BCAA sięgają osoby, które chcą rozwinąć swoją masę mięśniową lub zachować ją na aktualnym poziomie. BCAA są ważne dla budowy i ochrony włókien mięśni. Zwiększają ich objętość, wytrzymałość, a tym samym pomagają w zwiększeniu wydajności w czasie intensywnych treningów. 

Ponadto skutkiem suplementacji BCAA jest zmniejszenie uczucia zmęczenia. Zarówno w czasie wykonywania treningu, jak i tuż po nim. Wspomagają one procesy regeneracyjne, co pozwala na jeszcze bardziej intensywne ćwiczenia. 

Jak przyjmować BCAA? 

Zaleca się przyjmowanie BCAA w dawce od 5 do nawet 10 g przed lub po treningu. Zalecana dawka może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak cel suplementacji, poziom aktywności fizycznej, masy ciała i Twój stan zdrowia. Dlatego szczegóły związane z przyjmowaniem BCAA warto ustalić z profesjonalistą. 

Możesz skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem (ewentualnie Twoim trenerem) by ustalić odpowiednią dla Twojej masy ciała i zamierzonych celów dawkę. Jeśli nie masz takiej możliwości, wówczas warto po prostu trzymać się zaleceń podanych przez producenta danego preparatu.

W jakiej formie przyjmuje się BCAA?

BCAA jest najczęściej przyjmowane w formie proszku, który można rozpuścić w wodzie lub innym płynie. Można też znaleźć BCAA w formie tabletek lub kapsułek przeznaczonych do połykania. Forma proszku jest najbardziej popularna, ponieważ jest szeroko dostępna i można ją łatwo rozpuścić w wodzie lub soku. Pozwala także nadać preparatowi wybrany przez siebie smak, co ma znaczenie w przypadku osób niezbyt przepadających za smakiem suplementów białkowych.

Konsystencja proszku BCAA jest zwykle gładka i pozbawiona grudek, co umożliwia łatwe rozpuszczenie w płynie. Niektóre proszki BCAA są bardziej gęste i mają tendencję do zlepiania się, jednak po kontakcie z cieczą od razu ulegną rozpuszczeniu.

Bezpieczne suplementowanie BCAA 

Choć BCAA jest bezpieczne dla zdrowia i często stosowane przez różne osoby, to jednak warto zachować pewne środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki. Nadmierna konsumpcja BCAA może mieć negatywny wpływ na zdrowie, prowadzić do problemów trawiennych lub też wywołać reakcje uczuleniowe. 

Ponadto z suplementacji BCAA powinny zrezygnować kobiety w okresie ciąży oraz młode matki karmiące piersią. Brak jest wystarczających danych na temat bezpieczeństwa suplementacji BCAA w tym okresie, dlatego lepiej z niego zrezygnować. 

Również choroby wątroby i nerek mogą sklasyfikować z suplementacji BCAA. Namiar tego preparatu może potencjalnie uszkodzić te organy lub źle wpływać na ich codzienną pracę. 

Warto też wspomnieć, że BCAA może mieć wpływ na niedyspozycje i choroby natury psychicznej. Może negatywnie stymulować funkcjonowanie układu nerwowego i nasilać objawy niektórych chorób, na przykład takich jak depresja lub schizofrenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here