Kasza pęczak a odchudzanie

Obecnie dzieci już w bardzo młodym wieku zaczynają zwracać uwagę na swój wygląd zewnętrzny. Próbują porównywać się do swoich rówieśników i jeśli na tej podstawie dostrzegają swoje mankamenty, chcą coś z nimi zrobić. Obserwują też świat osób dorosłych. Gdy widzą, że mamusia czy tatuś próbuje zdrowo jeść i przechodzi na jakąś dietę, one też chcą to robić, ponieważ biorą przykład ze swoich opiekunów. Największy problem mają z tym wszystkim oczywiście małe dziewczynki. To dla nich wygląd potrafi być sprawą pierwszorzędną, której oddają się w pełni i to bezustannie. Zasypywane zdjęciami przerobionych w programach graficznych modelek chcą wyglądać dokładnie tak jak one. Przestają wtedy jeść, zaczynają odmawiać posiłków przygotowanych przez rodziców, po czym żyją na liściach sałaty i małych opakowaniach jogurtów naturalnych. Ćwiczą też jak najczęściej, wierząc w to, że tylko w taki sposób osiągną swoje perfekcyjne (w ich mniemaniu) wymiary. Odchudzanie dzieci jest jednak dużo cięższą sprawą niż odchudzanie osób dorosłych. Nastolatka, która wciąż się jeszcze rozwija, musi po prostu dostarczać sobie odpowiedniej ilości kalorii, bo jeśli nagle przejdzie na głodówkę, jej organizm zacznie się buntować i spowolni swój wzrost. Jak zatem zadbać o swoją sylwetkę w tak młodym wieku? Oto kilka rad dla nastolatek, które chciałyby to zrobić.

Po pierwsze – bardzo młode dziewczyny są szczególnie podatne na wpływ osób umieszczających swoje zdjęcia i filmiki na popularnych portalach społecznościowych. Jeden z nich stał się wręcz taką stroną, na której użytkownicy chwalą się swoim perfekcyjnym życiem i oczywiście perfekcyjnymi sylwetkami. Każdego dnia dodają swoje przerobione w programach fotografie. Pokazują, jak ćwiczą na siłowni, jak zdrowo się odżywiają i jak wyglądają ich figury. Dawniej ten wpływ nie był aż tak poważny. Internet był trudno dostępny i dzieci po prostu nie mogły z niego korzystać. Teraz natomiast każdy korzysta z sieci i niestety nie ma to wyłącznie pozytywnych skutków. Portale społecznościowe dość mocno zaburzają bowiem postrzeganie własnej sylwetki i własnego życia. Przeglądając te wszystkie idealne zdjęcia, można popaść w ogromne kompleksy. O ile jednak osoba dorosła jest w stanie odróżnić prawdziwą fotografię od tej totalnie przerobionej, tak nastolatce trudniej jest to zrobić. Wydaje jej się, że też powinna mieć idealne ciało i idealne życie. Zaczyna w ten sposób sama się dołować, przez co jest bardziej podatna na różnego typu zaburzenia odżywiania.

Jak zatem powinno wyglądać idealne odchudzanie dzieci? Co możesz zrobić, jeśli nie podoba ci się twoja sylwetka, ale chcesz mimo wszystko chudnąć z głową, bo wiesz, że w twoim wieku stosowanie drastycznych diet nie będzie zbyt dobrym pomysłem? Po pierwsze – przestań oglądać te wszystkie idealne zdjęcia. Najlepiej ogranicz swoje działania w sieci i nie obserwuj fantastycznych modelek, piosenkarek i aktorek, przez które dobrze wiesz, że wpadasz w coraz większe kompleksy. Postaraj się żyć w świecie realnym. Nie myśl, że musisz wyglądać dokładnie tak samo jak te wszystkie piękne kobiety. Każdy człowiek ma bowiem inne predyspozycje i chociażby inny szkielet swojego ciała. Nie jesteś w stanie wyglądać dokładnie tak samo jak ktoś, kto ci się teraz podoba. Możesz stać się jedynie najlepszą wersją samej siebie – pokochaj po prostu własne ciało i zacznij o nie dbać, pielęgnując je z miłością. Nie wierz w te wszystkie obowiązujące obecnie kanony piękna. Nie wierz, że istnieje jeden rodzaj sylwetki idealnej. Pomyśl, jak chcesz wyglądać i po prostu do tego dąż. Nie musisz nikomu się podobać – masz po prostu dobrze czuć się w swoim ciele, niezależnie od tego, co otoczenie będzie o nim sądzić.

Zacznij więc od małych zmian. Najprawdopodobniej wciąż mieszkasz jeszcze ze swoimi rodzicami, dziadkami lub opiekunami prawnymi, dlatego nie jesteś w stanie przygotowywać dla siebie wszystkich posiłków. Musisz jeść to, co akurat zostanie przyszykowane przez twoich rodziców. O ile jednak ze śniadaniami i kolacjami możesz pójść na pewne odstępstwa, tak obiady są zazwyczaj mocno celebrowane w polskich rodzinach i najprawdopodobniej będziesz je jeść tak jak dawniej. Możesz jednak odrobinę tutaj pokombinować. Jeżeli na tradycyjny niedzielny obiad zostaną podane kotlety schabowe, ziemniaczki i sałatka, nałóż sobie przede wszystkim jak największą porcję samych warzyw. Wypełnij nimi dosłownie połowę całego talerza lub umieść je w oddzielnej miseczce. Potrzebujesz mięsa, ponieważ zawiera ono białko, dzięki któremu możesz rosnąć i się rozwijać. Jeżeli jednak chcesz oszczędzić sobie zbędnych kalorii, zdejmij z niego nadmiar panierki lub poproś rodziców o to, aby usmażyli je bez mąki czy bułki tartej. Pamiętaj jednak cały czas o tym, że na odchudzanie masz jeszcze całe swoje życie. Wykorzystaj w pełni moment swojego dzieciństwa i nie miej żadnych wyrzutów sumienia, gdy zjesz czekoladę, chipsy i zapijesz to wszystko colą. Takie są prawa młodego wieku. Twoja waga z czasem i tak zacznie się wyrównywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here