Koktajle odchudzające

Imbir uważany jest za skuteczny środek na odchudzanie. Opływa w substancje wartościowe dla zdrowia oraz urody, lecz samo jego spożywanie nie zapewni zgrabnej figury. Niemniej włączenie imbiru do normalnej diety zwiększy tempo przemiany materii, wspomoże tym samym walkę z nadmiernymi kilogramami.

Imbir to egzotyczna przyprawa o wielu właściwościach medycznych. Od tysiącleci wykorzystywana jest z powodzeniem w azjatyckiej medycynie oraz kuchni, i obecnie zdobywa coraz większą popularność na świecie, w tym w Polsce. Stanowi pachnący oraz niezwykle zdrowy dodatek do potraw. Imbir działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, antybakteryjnie, rozgrzewająco, usprawnia krążenie krwi, minimalizuje wymioty, i również pobudza przemianę materii. Dzięki tej ostatniej właściwości wspiera redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej skupionej dookoła talii, bioder lub ud.

Imbir a spalanie kalorii

Stała obecność imbiru w diecie jest skuteczna ze względu na zamknięte w nim bogactwo witamin (C, E, B), minerałów (m.in. wapnia, żelaza, magnezu, potasu, sodu), błonnika lub białka. Przede wszystkim jednakże świeże kłącze rośliny to niespotykane w przyrodzie źródło zingiberolu (składnika olejku eterycznego) i związków fenolowych, takich jak gingerol, zinferon oraz shogaol (nadają przyprawie ostry, palący smak). To właśnie tym substancjom imbir zawdzięcza wyjątkowe właściwości, spośród jakich wyróżnić należy działanie termogenne.

Termogeneza jest zespołem mechanizmów fizjologicznych, jakie służą utrzymaniu stałej temperatury ciała. Ciepło w organizmie powstaje za sprawą spalania kalorii. Zjawisko to obrazuje termogeneza powysiłkowa – następująca po wyczerpującej aktywności ruchowej. Podczas pracy mięśnie zużywają dużo energii, co wiąże się ze wzrostem temperatury ciała. Przy dobrze zaplanowanym treningu konsekwencją tego mechanizmu jest dodatkowa utrata tkanki tłuszczowej, używanej przez organizm jako źródło energii. Identycznie jak praca mięśni, jedzenie artykułów o właściwościach termogennych wywołuje modyfikowanie substancji zapasowych w ciepło.

Imbir a odchudzanie

Spożywanie imbiru zwiększa wydatkowanie kalorii oraz ułatwia pozbycie się niepotrzebnych kilogramów. Nie jest to jednakże jedyny sposób, w jaki zamknięte w przyprawie substancje przyspieszają odchudzanie.

Imbir zwiększa efektywność metabolizmu, pobudzając wytwarzanie soków trawiennych oraz żółci. Działając rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, ułatwia pasaż jelitowy, i przy okazji zmniejsza symptomy wzdęcia czy zespołu jelita drażliwego.

Substancje bioaktywne obecne w imbirze przyczyniają się do ustabilizowania we krwi poziomu leptyny – hormonu odpowiedzialnego za poczucie sytości. Dodawanie przyprawy do potraw pozwoli więc zmniejszyć wielkość zjadanych porcji oraz redukuje chęć na jedzenie między posiłkami.

Imbir usprawnia krążenie krwi, działa antyseptycznie oraz przeciwzapalnie. Dzięki temu ułatwia filtrowanie organizmu z substancji trujących, co również wspomaga mechanizm odchudzania.

Woda z imbirem

Najczęściej wykorzystywanym sposobem na spalenie nadmiaru tłuszczu z pomocą imbiru jest picie wody imbirowej. Są różnorodne przepisy na stworzenie takiego napoju. Wedle niektórych źródeł świeży, posiekany lub pokrojony w małe plastry imbir gotuje się przez 15–20 minut w wodzie, w proporcji około 15 g (3–4 plastry) na 250 ml płynu. Druga możliwością jest zalanie rozdrobnionego kłącza trochę już schłodzoną wodą oraz pozostawienie na pewien czas pod przykryciem. Uzasadnieniem dla tej wersji jest zachowanie w imbirze wielu prozdrowotnych związków, jakie podlegają rozpadowi w wysokiej temperaturze. Nie dotyczy to jednakże substancji termogennych.

Żeby zwiększyć atuty smakowe wykonanego w powyższy sposób naparu, po ostudzeniu można go przyprawić miodem oraz wyciągiem z cytryny. W ten sposób wzbogaca się również jego wartość odżywczą oraz wzmacnia działanie odchudzające – substancje zamknięte w cytrynie pobudzają metabolizm oraz działają detoksykująco. Aby wypijanie wody z imbirem przyniosło skutek w postaci utraty niepotrzebnych kilogramów, należy wypijać jej (niewielkimi porcjami) około litra dziennie przez co najmniej parę miesięcy.

Herbatka z imbirem

Zgodnie z zasadami dotyczącymi przygotowywania wody imbirowej można przyrządzać mnóstwo rozmaitych napojów, łącząc w nich prozdrowotne oraz odchudzające właściwości imbiru z atutami pozostałych produktów – ziół, przypraw, owoców. Zwłaszcza zalecanymi rozwiązaniami są czarna czy zielona herbatka z imbirem.

Przeciwwskazania do spożycia imbiru

Imbir spożywa się w relatywnie małych ilościach oraz właściwie nie istnieje zagrożenie przedawkowania zamkniętych w nim substancji. Ostrożność powinny jednakże zachować osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. wrzody żołądka, refluks), i również kobiety w ciąży oraz w czasie laktacji. Decyzję o systematycznym stosowaniu dużych ilości imbiru w diecie należałoby w tych wypadkach skonsultować z lekarzem. Taki napar pobudza trawienie, przejawia intensywne działanie rozgrzewające, i również antybakteryjne oraz przeciwzapalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here