warunki snu niemowlaków

Sen ważny jest dla każdego z nas, ale szczególne znaczenie ma dla maluchów. Podczas snu niemowlę wypoczywa, ale również regeneruje się. W jego organizmie zachodzą wtedy niezwykle ważne procesy. Odpowiednia ilość snu nie tylko niesie wiele korzyści zdrowotnych, ale również sprzyja właściwemu rozwojowi dziecka. Wyspane dziecko ma zdecydowanie lepsze samopoczucie, nie jest poddenerwowany i płaczliwy.

Odpowiednie miejsce do snu

Najlepszym miejscem do spania dla malucha jest łóżeczko lub kołyska. Zarówno łóżeczko, jak i kołyska powinna znajdować się w sypialni rodziców. Zwłaszcza na początku. Należy unikać przenoszenia dziecka do łóżka rodziców, spanie na jednym łóżku nie jest wskazane w przypadku wcześniaków lub dzieci, które ważyły po porodzie mniej niż 2,5 kg. Jest to niebezpieczne po prostu dla dziecka.

Odpowiednie posłanie dziecka

Posłanie dla dziecka, dba o jego komfortowy sen. Dlatego trzeba o nie zadbać. Nie poleca się używania klasycznej pościeli. Jest to niebezpieczne, niemowlę może nakryć sobie główkę kołdrą i się udusić. Posłanie powinno być dobrane do wzrostu i wieku dziecka.

Sen niemowlaka - jak o niego zadbać?

Bezpieczna pozycja dziecka podczas snu

Najlepszą i najbezpieczniejszą pozycją do snu jest dla niemowlaka, spanie na plecach. Unikajmy układania dziecka na brzuszku lub boku. Taka pozycja zwiększa wystąpienie, nagłej śmierci łóżeczkowej. Aby uchronić dziecko przed zachłyśnięciem pokarmem, podczas ulania, zawsze gdy kładziemy dziecko do snu, należy jego główkę odchylić na bok.

Temperatura pomieszczenia

Temperatura pomieszczenia, w którym śpi niemowlak powinna wynosić około 18 stopni. Wtedy są to najbardziej komfortowe warunki do snu dla malucha. Aby móc to kontrolować, należy kupić termometr pokojowy. Wtedy będziemy wiedzieć, czy w pokoju jest za zimno, czy za ciepło.

To o czym musimy pamiętać, to żeby w sezonie grzewczym nie zostawiać włączonego ogrzewania na maksymalną temperaturę na całą noc. Wtedy możemy doprowadzić do przegrzania niemowlaka. Aby sprawdzić, czy nie doszło do takiej sytuacji, należy dotknąć karku dziecka.

Przeczytaj też: http://zapasczasu.pl/wanienki-dla-niemowlat-na-co-zwrocic-uwage-podczas-wyboru/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here