Jazda na rowerze a odchudzanie

Jazdę na rowerze niemalże każdy kojarzy z dość przyjemną formą aktywności fizycznej. Ten dwukołowy pojazd, znany dobrze nam wszystkim, uwielbiany jest zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. Każdy w swoim dzieciństwie dość szybko zaczynał uczyć się na nim jeździć. Początkowo próbował to robić na rowerku czterokołowym, później odstawiając od pojazdu jedno, a następnie dwa koła i mogąc już śmigać po wszystkich dowolnych drogach. Jest to sport, który przypomina raczej zwykłe hobby, dziecięcą frajdę, jaką ludzie zajmują się zazwyczaj podczas weekendów lub innych wolnych dni. Jazda na rowerze a odchudzanie też ma jednak spore znaczenie. Dzięki tej aktywności fizycznej można palić naprawdę tysiące kalorii w ciągu zaledwie jednej przejażdżki, jednocześnie praktycznie wcale się nie męcząc. Właściwa technika zapewnia stały zasób sił i minimalizuje zmęczenie, dzięki czemu człowiek może bez trudu pokonywać kolejne kilometry. Nie tylko pali swoją zbędną tkankę tłuszczową, ale przy okazji poprawia swoją ogólną sprawność i pracuje nad mięśniami nóg. Jazda na rowerze musi być jednak właściwie uprawiana, jeżeli sport ten ma komukolwiek zapewnić utratę nadmiernej masy ciała. Jak zatem korzystać z tej aktywności, aby w szybki sposób zmienić wygląd swojej sylwetki i stać się po prostu szczuplejszym?

Korzyści wynikających z uprawiania kolarstwa (nawet tego rekreacyjnego) jest niezliczona ilość. Taka jazda na pewno ułatwia odchudzanie, czyli przyczynia się do szybkiej zmiany całej sylwetki. Jest też ruchem bardzo korzystnym dla całego zdrowia. Osoby, które w miarę regularnie uprawiają ten sport, mogą dbać systematycznie o odpowiednie dotlenienie wszystkich komórek znajdujących się w ich ciele. Gdy aktywność jest praktykowana na świeżym powietrzu (a w przypadku kolarstwa najczęściej tak właśnie się dzieje), może ona również zadbać o cały układ odpornościowy i go wzmocnić, tak by sam jego właściciel mógł rzadziej chorować i nie łapał roznoszących się po otoczeniu infekcji. Każdy rodzaj aktywności fizycznej pomaga też zadbać o ogólny stan skóry. Jazda na rowerze szczególnie dobrze radzi sobie z usuwaniem pomarańczowej skórki, która wbrew pozorom nie jest tylko problemem typowo kobiecym – na cellulit narzekają także sami panowie.

Jazda na rowerze a odchudzanie – jak uprawiać ten sport, by rzeczywiście chudnąć? Pierwszą i najważniejszą zasadą jest systematyczność. Jedynie regularne uprawianie sportów może przyczynić się do szybszego i efektywniejszego zrzucania wagi. Najlepiej ćwiczyć co drugi dzień lub np. pięć razy w tygodniu, delikatnie zmniejszając intensywność treningów. Każdy taki dzień treningowy powinien uwzględniać w sobie przynajmniej pół godziny wysiłku. Mimo iż mit, jakoby organizm zaczął zużywać swoją tkankę tłuszczową do produkcji energii dopiero po trzydziestu minutach ćwiczeń, został już dawno temu obalony, lepiej mimo wszystko potrenować trochę dłużej i zasłużyć w ten sposób na dłuższy odpoczynek. W przeciągu godzinnej przejażdżki człowiek jest w stanie spalić nawet czterysta kalorii. Liczba ta może oczywiście wzrosnąć nawet dwukrotnie, jeżeli trening zostanie wykonany w sposób bardzo dynamiczny, a rowerzysta postara się wykorzystać na nim całe swoje zasoby energetyczne.

Po jakich terenach najlepiej natomiast jeździć, by palić zbędną tkankę tłuszczową? To zależy. Osoba, która wcześniej nie zajmowała się uprawianiem sportów, powinna zdecydować się początkowo na wykonywanie typowych treningów aerobowych. Są to treningi, przy których należy zachowywać umiarkowane tętno – nie wolno się przesadnie przemęczać, ale oczywiście nie znaczy to, że jazda na rowerze ma przypominać typową rekreacyjną przejażdżkę. Takie treningi najłatwiej wykonać na prostym i stałym podłożu, niezawierającym na swojej powierzchni żadnych pagórków i cięższych przeszkód. Zróżnicowany teren będzie natomiast idealnym miejscem do przeprowadzania treningów interwałowych. Można je wykonać chociażby na wyższej górce. Wjeżdżając na nią, człowiek powinien dać z siebie wszystko i postarać się osiągnąć jak najwyższą prędkość, by podczas zjazdu wyrównać swoich oddech, przestać pedałować i uspokoić swoje tętno. Trening interwałowy powinien trwać nieco krócej, czyli maksymalnie pół godziny. Jeżeli zostanie dobrze wykonany, pozwoli na utratę ogromnej ilości kalorii, a zupełnie przy okazji pobudzi metabolizm do szybszej pracy, dzięki czemu człowiek nawet po ćwiczeniach dalej będzie zużywać swoje zapasy tłuszczu.

Jazda na rowerze a odchudzanie – skoro kolarstwo jest dla większości ludzi jednym z najprzyjemniejszych rodzajów aktywności, warto je na pewno uprawiać i cieszyć się uzyskanymi w ten sposób efektami. A będą one pojawiać się bardzo szybko. Już w przeciągu kilku treningów kolarskich człowiekowi uda się zrzucić do paru tysięcy kalorii, co będzie automatycznie zauważalne na wadze. Masa ciała zacznie po prostu spadać – zapewni to kolarzowi dodatkową motywację do dalszych treningów. A im częściej będzie się on ruszać, tym łatwiej zadba o swoją figurę i ogólne zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here