Ćwiczenia

Barki są jednym z najbardziej narażonych na kontuzję stawów. Barki stanowią kluczowy element planu treningowego ukierunkowanego na rzeźbę sylwetki. Stopień rozbudowania mięśni naramiennych w dużej mierze determinuje proporcje wysportowany i estetycznej sylwetki. Żeby efektownie trenować walki oraz skutecznie unikać kontuzji, powinno się poznać autonomię mięśnie barków oraz Wystrzegać się głównych błędów popełnianych podczas pracy nad taką partię ciała. W jaki sposób zbudować barki? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/cwiczenia-na-barki-jak-ulozyc-plan-treningowy/ 

Mięśnie barków – jak są zbudowane? 

Mięśnie barków składają się w mięśni naramiennych, mięśni czworobocznych oraz mięśni stożków rotatorów. Mięsień naramienny jest najwyższym mięśniem barku, o trójkątnym kształcie. Możemy wyróżnić trzy grupy włókien mięśniowych o różnej budowie i funkcjach. Mięsień czworoboczny jest mięśniem o wielu miejscach przyczepy. Mięśnie stożka rotatorów otacza staw ramienno-łopatkowy, stabilizuje go oraz zapewnia jego ruchliwość.

Trening barków nie możemy pominąć w żadnym planie treningowym. Mocne barki są podstawą do doskonałym obecności górnej partii ciała oraz nienagannej sylwetki. Co więcej regularna praca na wzmocnienie mięśni barków powoduje zminimalizowania ryzyka kontuzji. 

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy treningu barków? 

Barki powinniśmy trenować w oparciu o kilka podstawowych ćwiczeń, jednak nie oznacza to, że taki trening za każdym razem wykonywany jest bezbłędnie. Może być przede wszystkim skomplikowane przez kilka podstawowych błędów, które odbijają się negatywnie na efektywność i całego treningu. Najczęstszym błędem okazuje się być przetrenowanie. Nawet kiedy w naszej planie treningowym treningi na barki figurą zaledwie raz w tygodniu, mięśnie naramienne angażowały są bowiem Niemal w każdym treningu górnych partii ciała. Warto mieć to na uwadze planując swój tygodniowy trening. 

Bardzo częstym błędem jest też zaniedbywanie tylnych, a także bocznych akatonów. Zaniedbując je możemy doprowadzić do nadmiernego rozbudowania ,,kapturów’’ przy wąskich ramionach, co może zauważalnie zaburzać proporcje sylwetki. Bardzo ważna jest również technika ćwiczeń. Wykorzystując do ćwiczeń zbyt duże obciążenie pracujemy wyłącznie miejscami czworobocznymi, zaburzając w dłuższej perspektywie czasu inne partie ciała. 

Zobacz też: http://zapasczasu.pl/najlepsze-cwiczenia-na-klatke-piersiowa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here