obniżenie glukozy
fot. Pixabay.com

Cukrzyca jest bardzo niebezpieczną chorobą, która dotyka dziś niestety coraz więcej osób. Chorują na nią zarówno osoby starsze, jak i coraz młodsze. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu groźnych powikłań, dlatego też nie można jej lekceważyć. Jak więc powinna dbać o siebie osoba, która choruje na cukrzycę?

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/jak-szybko-obnizyc-cukier/

Objawy cukrzycy

Cukrzyca jest trudną chorobą, ale da się z nią żyć. Wystarczy być aktywnym fizycznie, przestrzegać odpowiedniej diety i być w stałym kontakcie z lekarzem. Gdy to konieczne, trzeba również przyjmować zalecone środki farmaceutyczne lub zastrzyki z insuliny. Cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2 oraz cukrzyca ciążowa to trzy odmiany tej choroby. Aby jej zapobiec, już dziś powinniśmy wprowadzić odpowiednie zmiany do naszego życia. Ale też warto profilaktycznie i regularnie badać się oraz mierzyć poziom cukru we krwi. Poza tym należy również być wrażliwym na cukrzycowe objawy, takie jak częste napady głodu, suchość w ustach, senność czy zakażenia miejsc intymnych.

Jeśli stężenie cukru w naszym krwiobiegu rośnie i nic z tym nie robimy, z czasem dojdzie do upośledzenia funkcjonowania nerek, serca, układu nerwowego oraz naczyń krwionośnych. Cukrzyca typu 2 najczęściej zaczyna się od insulinooporności. Objawy tej choroby to z kolei zaburzenia nastroju, wzrost masy ciała, podwyższony poziom glukozy we krwi oraz przewlekłe zmęczenie i senność.

Sposoby na obniżenie stężenia glukozy we krwi

Nawet jeśli osoba chorująca na cukrzycę kontroluje poziom cukru i dba o to, aby nie przekraczać dopuszczalnych norm, może zdarzyć się tak, że będzie musiała radzić sobie z nagłym jego skokiem. Wówczas najczęściej musi wstrzyknąć sobie insulinę dożylnie. Dzięki temu poziom cukru spadnie w ciągu kilku lub kilkunastu minut i nie wywoła spustoszenia w organizmie.

Poza tym w walce z nagłymi skokami cukru we krwi najbardziej pomaga zrównoważona, bogata w niskowęglowodanowe składniki dieta oraz aktywność fizyczna. Osoby, które zmagają się z cukrzycą, powinny więc przede wszystkim spożywać produkty, które posiadają niski indeks glikemiczny. To spowoduje, że glukoza będzie się wchłaniać do krwiobiegu dużo wolniej.

Ponadto w szybkim obniżeniu poziomu cukru we krwi pomoże również wypicie dwóch szklanek wody w niewielkim odstępie czasu. Polecamy również różnego rodzaju herbaty ziołowe.

Zobacz też: http://zapasczasu.pl/sprawdz-nasze-rady-jak-prawidlowo-dbac-o-organizm/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here