Kto choć raz próbował się odchudzać dobrze zdaje sobie sprawę, że nie jest to wcale takie łatwe jak by się mogło wydawać. Prawda jest taka, że większość z nas choć raz próbowała zrzucić kilka zbędnych kilogramów i niestety nie zawsze ta droga kończyła się sukcesem. Każda kolejna próba jest coraz trudniejsza – wymaga więcej czasu, zaangażowania i pracy. Zatem jak rozpocząć odchudzanie, by osiągnąć sukces?
Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem powinno być rozpoznanie problemu. Musimy zadać sobie jedno bardzo istotne pytanie, a brzmi ono: jaka jest przyczyna naszej nadwagi? Skąd wzięły się te nadprogramowe kilogramy? Wbrew pozorom odpowiedź nie zawsze jest taka łatwa. Bardzo często jest to proces znacznie bardziej złożony niż nam się wydaje. Jeśli po prostu nie przywiązywaliśmy wagi do spożywanych produktów, nie dbaliśmy o siebie i spożywaliśmy dania, których raczej nie można zaliczyć do grupy zdrowych, to sytuacja jest prosta. Zdarzają się jednak sytuacje gdy złe odżywianie spowodowane jest nie brakiem czasu czy wstrętem do gotowania. Może się okazać, że najzwyczajniej w świecie zajadamy stres, że przejadanie się ma u nas podłoże emocjonalne. Wówczas, zanim przystąpimy do zrzucania zbędnych kilogramów warto w pierwszej kolejności uporać się z problemami emocjonalnymi. Zasięgnijmy więc opinii specjalisty w tej dziedzinie. Pomocny będzie tutaj psycholog lub psychodietetyk, który pomoże ustalić przyczynę nadwagi i się z nią uporać. To bardzo ważny krok w drodze do osiągnięcia sukcesu i pożegnania raz na zawsze zbędnych kilogramów.
Kiedy już wiemy jak to się stało, że w ogóle musimy się odchudzać warto zadać sobie jeszcze jedno dodatkowe pytanie – dlaczego się odchudzamy? Czemu to takie ważne? Chodzi o to, by zrozumieć, że odchudzamy się tylko i wyłącznie dla siebie. Robimy to, by zadbać o siebie i swoje zdrowie. Nigdy nie podejmuj tego typu działań tylko dlatego, że ktoś powiedział, że jesteś gruby lub dlatego, że podoba Ci się ten brunet czy ta blondynka. Jeśli mają Cię polubić to tylko dlatego, że jesteś interesującym człowiekiem, a kilka kilogramów w tę czy w tamtą nie powinno mieć znaczenia. Nie pozwól, by obsesyjne odchudzanie doprowadziło do zaburzeń jedzenia, które są jednostką chorobową i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.
Skoro już ustaliliśmy przyczynę nadwagi, a także odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, dlaczego w ogóle zamierzamy się odchudzać kolejnym krokiem powinno być wyznaczenie celu. Określ ilość kilogramów, których chcesz się pozbyć i umieść ten cel w ramach czasowych. Pamiętaj tylko, że zdrowy tryb chudnięcia oznacza, że tracisz na wadze nie więcej niż kilogram tygodniowo. W odchudzaniu nie ma miejsca na wyścigi. Szybkie tracenie na wadze nigdy nie jest zdrowe i może się skończyć nie tylko gigantycznym efektem jo-jo, ale przede wszystkim problemami zdrowotnymi. Dokonaj więc szczegółowych pomiarów. Zważ się i zmierz w obwodach i na tej podstawie ustal realny cel, który będziesz w stanie osiągnąć bez nadmiernego katowania swojego organizmu dietami eliminacyjnymi i katorżniczymi treningami. Następnie podziel swój cel na kilka mniejszych. Świadomość, że masz 20 kilogramów do zrzucenia działa raczej demotywująco. Podzielenie tego celu na 4 mniejsze da dużo lepszy efekt. Pięć kilogramów to przecież nie aż tak dużo. Zobaczysz, że dużo łatwiej uda Ci się dopiąć swego, kiedy będziesz dążyć do celu małymi krokami.
Wiesz już, co Cię czeka i jak będzie wyglądała Twoja droga, więc zapomnij o diecie. Tak dobrze słyszysz – koniec z dietami. Każdy z nas przynajmniej raz przeszedł na dietę. Niestety większość z nas w niej nie wytrwała i powróciła błyskawicznie do starych nawyków. Wszystko dlatego, że dieta już z zasady nie ma prawa się udać. Dieta – już samo to słowo ma mocno negatywny wydźwięk i kojarzy się jedynie z wyrzeczeniami. Diety w większości wypadków polegają na eliminacji konkretnych produktów lub nawet całych grup produktów. Prawda jest jednak taka, że jeśli przez długi okres czas spożywaliśmy pewne produkty to nagłe wyrzucenie ich z naszego jadłospisu sprawi tylko, że będziemy mieć jeszcze większą na nie ochotę. To coś jak zakazany owoc. Skoro nie możemy go mieć to nie pragniemy nic innego jak właśnie jego. Chyba wszyscy wiemy jak kończy się ta bajka. W końcu nie wytrzymujemy i dosłownie rzucamy się na zakazany produkt, a wtedy nie zjadamy jednego wafelka czy kilku chipsów, a całe opakowanie. Zamiast stosować dietę zamień ją na zdrowe odżywiania. Zmień swoje nawyki żywieniowe na stałe. Jeśli coś lubisz, to znajdź zdrowszą alternatywę albo po prostu pozwól sobie na chwilę zapomnienia raz na jakiś czas. Wyobraź sobie, że nadal możesz zjeść pizzę, jeśli masz na nią ochotę – po prostu przygotowujesz ją w domu lub wybierasz restaurację, w której wykorzystują świeże składniki, wypiekają pizzę w piecu kamiennym, na cienkim cieście i nie polewają jej litrem oliwy z oliwek. W pozostałe dni będziesz jeść zdrowo, ale to wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z małych przyjemności. Skup się na zbudowaniu zdrowej relacji z jedzeniem, bo to jest kluczem do sukcesu.