Środki przeczyszczające

Problem zaburzeń odżywiania u młodych ludzi coraz częściej pojawia się na ustach Polaków. Nie ma co się dziwić, bo z dnia na dzień coraz więcej ludzi choruje i bez wątpienia trzeba o tym mówić. Na dzisiejszej prelekcji mogliśmy posłuchać wykładu na temat: „Tabletki na przeczyszczenie a odchudzanie”. Zajęcia były naprawdę ciekawe i wiele można było z nich wyciągnąć. Jestem przekonana, że tego rodzaju lekcje wpłyną pozytywnie na młodzież, która przestanie dążyć do tego, żeby mieć zburzenia odżywiania. Coraz więcej młodych dziewczyn i chłopców chce schudnąć i jest to problem, z którym dzisiejsze społeczeństwo musi sobie poradzić. Podobno ponad osiemdziesiąt procent dziewczynek w wieku szkolnym było już na diecie, a spora część z nich odchudza się w tym momencie. Podejrzewam, że wiele z nich szuka łatwych sposobów na schudnięcie, a to właśnie prowadzi do zaburzeń odżywiania. Nie możemy pozwolić na to, żeby nasi uczniowie umierali przez to, że chcą mieć idealne (ich zdaniem ciała). Dlatego właśnie uważam, że prelekcja „Tabletki na przeczyszczenie a odchudzanie” i jej podobne są bardzo potrzebne w szkołach. Pozwólcie, że opowiem wam trochę o dzisiejszych zajęciach, bo uważam, że było to coś wartego mojego komentarza.
Wszystko zaczęło się o ósmej rano w naszej szkolnej auli. Frekwencja była bardziej niż zadowalająca. Chwilę po ósmej zjawiła się pani, która miała prowadzić zajęcia. Była to co najmniej interesująca persona. Kobieta, którą udało nam się zaprosić na co dzień pracuje w szpitalu, który zajmuje się głównie leczeniem zaburzeń odżywiania i Południowej Karolinie w Stanach Zjednoczonych. Co prawda jest Polką, ale wydaje mi się, że fakt, że mieszka za granicą przyciągnął do niej naszych uczniów. Zawsze jest to coś nowego, ktoś, kogo wcześniej nie mieli okazji spotkać. Pani doktor zaczęła od napisania na tablicy hasła „tabletki na przeczyszczenie a odchudzanie” i przybliżenia uczniom czym są takie leki. Później zapytała ich, czy kiedykolwiek używali takich środków. Zszokowało mnie to ilu z nich podniosło ręce. Nie byłam świadoma, że zaburzenia odżywiania jest czymś, co tak bardzo nas dotyka. Zawsze wydawało m się, że jest to coś odległego, z czym zmagają się dzieci w Stanach Zjednoczonych i, że nigdy nie spotka to nikogo z mojego otoczenia. Okazało się, że jest zupełnie inaczej i w tym właśnie momencie dotarło do mnie jak bardzo takie zajęcia są potrzebne. Po opowiedzeniu czym są środki przeczyszczające, kobieta przeszła do tematu zaburzeń odżywiania. Co ciekawe, powiedziała nie tylko o anoreksji i bulimii, ale też innych, mniej nagłośnionych przez media chorobach. Podobało mi się to, bo zaburzenia takie jak ortodoksja nigdy nie dostają takiej uwagi, na jaką zasługują.
Prelekcja „tabletki na przeczyszczenie a odchudzanie” była czymś zupełnie nowym, ale bez wątpienia ciekawym. Cieszę się, że uczniowie tak tłumnie na nią przyszli, bo może dzięki temu uda się coś zmienić w ich sposobie myślenia. Problemem wielu ludzi jest, to, że myślą, że takie rzeczy ich nie dotyczą. To jest dokładnie tak samo, jak z paleniem papierosów. Wszyscy wiedzą, że to powoduje raka płuc, ale każdy jest przekonany, że jego to nie dotyczy i na pewno uda mu się uniknąć choroby. Niestety nie jest to prawdą i tak samo jest z zaburzeniami odżywiania. Mam nadzieję, że uczniowie uświadomili sobie, że te choroby wcale nie są tak daleko od nich, jak im się wydaje. Jak już mówiłam, było to coś, co ja sama musiałam sobie uświadomić, mimo tego, że już od dwudziestu lat jestem pedagogiem.
Wiem też, że teraz na pewno musimy organizować więcej tego rodzaju zajęć. Moi koledzy nauczyciele przyznali mi rację i już zajęliśmy się planowaniem kolejnego wykładu. Mam nadzieję, że będzie to coś tak samo dobrego i ciekawego jak „Tabletki na przeczyszczenie a odchudzanie”. Oczywiście na naszych planach się nie kończy, bo postanowiliśmy też zapytać uczniów o ich zdanie. W naszej szkole funkcjonuje lokalna telewizja, w której raz w tygodniu nadajemy program, w którym mówimy i różnych nowinkach z życia szkoły i przekazujemy ważne informacje. Postanowiliśmy więc zrobić program wyłącznie i prelekcji „Tabletki na przeczyszczenie a odchudzanie”. Pozwoliliśmy uczniom podsumować ich doświadczenie związanie z tym wydarzeniem. Oczywiście zamieściliśmy tam też klipy, które udało nam się nagrać na wykładzie. Po tym, jak pokazaliśmy kilka nagrań, jeden z naszych reporterów udał się na szkolne korytarze, żeby zapytać uczniów o ich opinie. Ucieszyło mnie to, że wszystkie były pozytywne. Praktycznie każdy uczeń zachwalał to wydarzenie, a kilku z nich powiedziało, ze chętnie pomoże w organizacji kolejnych tego rodzaju wykładów. Wiedziałam, że mam w uczniach wsparcie i na pewno uda mi się przekonać dyrekcję do organizacji kolejnego wydarzenia. Nie wiedziałam wtedy jeszcze czy będzie się ono skupiało na zaburzeniach odżywiania, czy może na jakimś zupełnie innym zagadnieniu, ale byłam pewna, że będzie to stuprocentowy sukces. Może to trochę za duże słowa, ale myślę, że może nam się udać zmienić świat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here